| AlinNnw0w a întrebat:

Salut, s-a aprobat legea cu permis la 17 ani cu cineva însoțit in dreapta?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Si nici nu ar trebui.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu s-a aprobat si nu exista sa sofezi cu cineva in dreapta, ca in occident.

Scoala se soferi se face obligatoriu cu un instructor auto autorizat si examenele se sustin DUPA implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a fost nicio lege în acest sens că sa fie aprobată.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu apare nimic încă de asta, cel mai probabil nu s-a aprobatsad

| AlinNnw0w explică (pentru Hyperion7):

Conformitate cu legile propuse, orice tânăr de 17 ani care promovează examenul de conducere ar putea începe să conducă, dar numai dacă este însoțit de un adult care are, de asemenea, permis de conducere gasit pe google

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinNnw0w):

Cum ar putea un tanar de 17 ani sa promoveze examenul de conducere, cand LEGEA spune clar ca nici nu poate intra in examen, pana nu a implinit 18 ani?

Aceea este o lege PROPUSA doar, care nu are nici un efect si nici o sansa sa fie aprobata, fiindca ar inseamna ca miile de scoli de soferi ar da faliment si cei care vor sa invete sa sofeze si nu au masina si nici un sofer in casa, nu vor invata niciodata sa sofeze.
Nu te mai lua de ce scrie pe google, ca acolo posteaza toti neavenitii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru AlinNnw0w):

Daca e un site oficial, atunci da
Daca e de-al de Digi24, mai gândește-te.
Oricum, cu ce te avantajează daca ai permis mai devreme cu un an?
Sincer vorbind, la cate accidente se petrec, prefer sa amân momentul când voi avea mașina mea propriehappy

| suntserios a răspuns (pentru AlinNnw0w):

A fost o propunere de lege, nu a intrat niciodata la vot.

| Furnicuta000 a răspuns:

A fost o propunere dar nu cred ca o sa se aprobe niciodata asa ceva. In SUA aia au voie sa conduca la 16 ani dar acolo sunt distante foarte mari, sosele uriase, multe benzi, locuiesc in cartiere foarte mari, orase foarte mari, majoritatea au nevoie de masina ca de aer si nu prea e risc de accidente, desi sunt, ca in orice tara. Dar in Romania ai vazut cate accidente se intampla, din cauza soselelor, din cauza traficului, aglomeratiei, din cauza inconstientei etc

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Nu.