| raduspace10 a întrebat:

S-ar putea sa vi se para o intrebare mai dificila,dar va rog ajutati-ma! Sunt prieten bun cu o fata de aproape un an ( foarte buni prieteni,dar nu iubiti )
Mama ei lucreaza in Italia, si ea pleaca in fiecare vara cand incepe vacanta de vara la ea, ramanand acolo pana la inceputul scolii.Asta inseamna ca noi nu vom mai putea vorbii decat la telefon si pe facebook perioada aceea,fara sa ne mai intalnim...
Si eu si ea ne dorim sa putem cumva sa stam impreuna vara acolo, nu toata, dar daca as putea merge o saptamana ar fi super.Astfel pun urmatoarea intrebare, in cazul in care mama ei m-ar lasa sa raman la ei o perioada din vara, si parintii mei ar fi de acord:
Sunt minor, am 16 ani (si ea e minora),si din cate stiu pe declaratiile notariale pentru a trece granita trebuie desemnat un insotitor.Ea pleaca cu unchiul ei,dar eu nu voi putea pleca odata cu ei ( unchiul ei ar fi fost in acel caz pe declaratie) pentru ca am treaba in acea perioada,astfel ca va trebui sa iau un avion prin iulie sau august.
Am auzit ca sunt companii aeriene care accepta serviciul de insotire. Stiti cumva vreo alta solutie daca se poate, fara sa fiu nevoit sa ma duca cineva din partea familiei mele (si nici din partea lor).Si te poti intoarce in tara singur, pentru ca nu cred ca voi ramane pana in septembrie?

1 răspuns:
| Kally1224 a răspuns:

Sigur ca poti..trebuie sa ai semnatura parintilor si poti trece granita! Dar nu- i bai ca poti sa cumperi bilete de avion si poti trece granita fara probleme si vecinul meu care avea 14 ani a plecat la sorsa in Italia si s-a dus singur fara insotitor! Sper ca te am ajutathee hee Funda?