| f2ff2fl12f a întrebat:

Salut.
Sa mai merg la scoala? Va trebui sa merg cu "tigani" in clasa. Si nu prea doresc asta. Am doar 4 clase si 14 ani, nu pot merge la scoala normala. Dar se pare ca sunt nevoit sa merg daca chiar nu pot face nimic in viata asta in care doar muncesti iar dupa mori. Pentru ce muncim noi in lumea asta? Sa avem clase, job bun iar dupa sa murim? Nu ca nu as merge din cauza asta, doamne fereste. Dar nu imi plac tiganii si nu imi place nici programul. Chiar nu se poate face nimic cu 4 clase?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai pus 100 de intrebari la fel.
Problema ta daca vrei sa nu sa mai mergi la scoala, ca oricum nu vad ca ai chef de ea!
In orice caz, cu 4 clase poti sa mergi la pazit porcii si vitele, ca acolo nu-ti cere carte multa.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu poți face absolut nimic cu 4 clase.
Dar stai, la 14 ani ești cel puțin în calasa 7-8, tu cum de ești în a 4-a?
De ce nu aștepți un an și după reîncepi școala cu, poate, o clasă de români?

| Kerre a răspuns:

Te poti "angaja" ca maturator sau la pazit animalele sau sa speli podelele din clase.

| Anabela777 a răspuns:

Ba poti. Pana la urma in viata e nevoie si de maturatori pe strada.

| florin8ake a răspuns:

Ata trebuia sa te gandesti ca se poate intampla atunci cand nu ti-ai facut clasele la timp. In fine acum nu mai poti da timpul inapoi dar poti incerca poate dai peste colegi de treaba nu trebuie sa ii judeci cum sunt ei. Poate nici lor nu le place sa ai ba in clasa un repetent sau abandonator de scoala, poate ii tragi in jos tu pe ai cu atitudinea ta. In fine nu iti cunosc situatia poate ai fost nevoit din diverse motive sa abandoonezi poate nu a foar vina ta dar nici tu nu trebuie sa ii judeci ce natie sunt ei. Tu trebuie sa iti urmezi scoala sa iti vezi de treaba sa inveti sa te gandesti ca nu staii o viata intreaga alaturi de ei. Daca inveti bine curand o sa treci la alt nivel.