| Sebi1828 a întrebat:

Simt ca nu o sa ajung foarte departe in viața deoarece sora mea din clasa întâi a luat nota mari pana și in a 12-a, ea a mai avut și note mici dar nu mai mici de 7. Ea a intrat la cel mai bun liceu din oraș iar acum este la facultatea de medicina. Eu nu prea m-am descuracat prea bine la scoala in clasele 1-4 la matematica, nici nu puteam sa trec de primul exercițiu. In clasele 5-8 m-am mai descurcat iar eu am intrat la un liceu care nu este colegiu cum sunt liceele cu note mari. Am dislexie adică nu ma pot concentra. Eu când vad cat a învățat ea la biologie și fizica îmi vine depresia pentru ca eu nu prea am învățat. Am un iq foarte mare si am vrea sa ma fac informatician dar nu stiu dacă o sa reușesc ce credeți ca ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Trei principii trebuie sa le urmezi pentru a avea succes.
1. NU TE COMPARA CU NIMENI.
2. Fa ce iti place si axeaza-te decat pe ce iti place, nu te mai gandi ce a facut x sau y.
3. Fiecare om e unic in felul sau si fiecare om e capabil de altceva.

| MPersephone a răspuns:

Nu trebuie sa te compari cu nimeni, ai drumul tau, te concentrezi pe scopul meu. Unii sunt buni la biologie sau fizica, tu poti fi buni la alt ceva. E gresit cum suntem toti evaluati dupa aceleasi criterii cand toti suntem atat de diferiti. Daca doresti sa te dezvolti intr-o anumita directie, atunci ai nevoie de ambitie si perseverenta si din cand in cand sa mai eviti sa te compari cu altii.

| Valentina8 a răspuns:

Sa ai mai multa incredere in tine si sa te straduiesti! Nici o problema nu va fi cu adevarat o problema pana cand tu nu vei afirma asta! Dislexia ta ar trebui sa o vezi intr-un alt fel! Am o prietena care mi-a cerut ajutorul sa invete pentru scoala de soferi, e dislexica, cateodata vede alte litere citeste greu, dar a reusit sa ia permisul ca s-a straduit si a schimbat perspectiva ei! Nu o mai vede ca pe o problema!
Ai mai multa incredere in tine si straduieste te mai mult (Fata aceea are o scoala terminata, problema ei nu a impiedicat o sa reuseasca, da a avut nevoie de ajutor cateodata dar asta nu te impiedica pe tine sa nu ceri si tu ajutorul, fa o daca e nevoie!)

| DoamnaGasca a răspuns:

Sunt sigura ca vei reuși sa ajungi informatician. Nu te mai compara cu sora ta. Plus nu îți face griji nu trebuie sa ai notele surori tale oricum gândește-te ca o să ajungi un informatician de top și părinți tai o sa fie mândri, iar dacă vrei sa înveți poți chema un coleg/ un prieten pentru a învață cât timp ești motivat sa devi ceea ce îți dorești nimeni nu te poate împiedica happy eu cred că dacă faci eforturi ai să Reușești

| Anaagent007 a răspuns:

Stabilește ti ceea ce vrei să faci cu adevărat si să te doară in pix de alții, fiecare are abilitățile sale