| anonim_4396 a întrebat:

Situația mea sta în felul următor.
An 19 ani și m-am mutat singur într-un oraș nou. Problema este ca încep sa ma simt singur. Fiind oraș nou evident ca nu cunosc pe NIMENI. Cum as putea sa cunoc persoane noi?
Tin sa menționez și faptul ca lucrez deci timpul meu e cam limitat. Mulți veți zice sa îmi fac prieteni la locul de munca. Ideea este ca acolo nu pot vorbi cu nimeni. Nu în ideea ca nu vreau dar nu sunt ca alte job uri în care lucram ca o echipa sau interacționam unii cu ceilalți. Adică nici nu ne vedem unul pe altul ca să va faceți o idee. laughing)
Deci. Ce pot face?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt tot felul de grupuri sau cercuri din astea de activități : trupe de teatru, cercuri de poezie, voluntariat, organizari de evenimente, înscrie-te la așa ceva și o să dai acolo de destule persoane noi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

8,8,8. Muncă, odhnă, somn.
În perioada de odihnă caută locuri unde sunt oameni, depinde de oraș și frecventeaz-le. Îmi amintesc că am avut nevoie cam de 2 ani după ce m-am mutat într-un oraș nou ca să îmi fac prieteni,

| RandomUserName12 a răspuns (pentru sadrian46):

laughing mai bine zis 14 cu 10?

| sadrian46 a răspuns (pentru RandomUserName12):

Dacă e așa, atunci 14, 2, 8.
În cele două ore rezolvi. Mai este weekendul. Atunci ai 2 zile să recuperezi.

| Swae a răspuns:

Buna. Incearca Facebook, Instagram, tinder, aplicatii de dating, incearca sa-i cunosti in lumea virtuala, mergi intr-un local cand ai liber si sigur iti vei face cativa prieteni pe acolo.

| RandomUserName12 a răspuns (pentru Swae):

Facebook - nu am unde. Nu sunt grupuri... Nu am de unde sa fac rost de profile de Facebook cu oameni care sunt de aici.
Nu am instragram
Tindereul mi se mare o prostie. Am impresia ca nu o sa întâlnesc oameni serioși pe acolo. Mai ales când ar veni vorba de o relație.
În alte aplicații de dating. Nici în alea nu am încredere.

| Swae a răspuns (pentru RandomUserName12):

Asa mi-am facut eu multi prieteni de prin toata tara, chiar si alte tari. Daca nu incerci n-ai de unde sa afli. Tinder il poti folosi si pentru relatii de prietenie, nu neaparat intime. Poti cunoaste oameni si pe strada, oriunde te-ai duce. Dar presupunand ca nu iti permite jobul sa faci altceva, e mai usor sa butonezi pe telefon si sa cauti persoane din apropiere cu care ai putea sa iesi.

| SiA31 a răspuns:

Te înțeleg.
După ce am terminat facultatea (în alt oraș decât cel de domiciliu), m-am înscris la master și m-am mutat în chirie.
La cămin era mai simplu. Acolo și fără să vrei, interacționai cu oamenii pe hol, prin baie.
Și eu locuiesc singură și câteodată simt că mă sufocă pereții, iar altădată, mă simt liberă în singurătatea mea. Sunt două sentimente ce se bat cap în cap.
Din liceu, am rămas cu o singură prietenă. Din facultate, tot cu una. Iar din cămin, cu încă una.
Vorbim rar, pentru că toate muncim, mergem și la facultate și timpul este limitat.
Partea bună e că în momentele grele, singurătatea pe care o simți acum, te va face mai puternic și te va face să realizezi că orice s-ar întâmpla poți trece singur peste asta. Tu să îți fi mereu cel mai bun prieten. Vei fi singurul care nu te va lăsa niciodată baltă.
În ceea ce privește modul în care să îți faci prieteni. E destul de dificil într-un oraș nou, în special dacă nu faci școală acolo.
Însă, la locul de muncă poate fi măcar o persoană în preajma căreia să te simți bine sau de care să te simți mai apropiat. Fie fată sau băiat.
Sparge gheața. Spune-i că nu ai prieteni în zonă și propune-i să ieșiți în oraș la o cafea/apă/bere.
Trebuie doar să ai curaj și să nu te simți prost în caz de vreun eventual răspuns.
Eu una, cele mai multe cunoștințe mi le-am făcut pe tren laughing))) mergeam către același oraș.
Baftă! Îți țin pumnii!

| RandomUserName12 a răspuns (pentru SiA31):

Mersi. O sa am nevoie laughing
Ideea este ca nici în orașul natal nu aveam prieteni rolling on the floor))
Dar macar asta e mai mare și am de unde alege.