| takashiforever a întrebat:

Sunt adolescent şi în zona bărbiei şi pe frunte am nişte umflaturi tari, dureroase la apăsare aflate sub piele şi de aceaşi culoare cu pielea. Menţionez că am şi coşuri. Vreau să ştiu ce sunt acele umflaturi şi cum pot scăpa de ele.

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Umflaturile respective sunt tot cosuri, dar care s-au dezvoltat sub piele. Dupa o perioada oarecare vor "iesi" ca sa zic asa. Posibil sa fie niste cosuri ceva mai mari (in cel mai rau caz furunc, dar nu credwinking ). Esti adolescent nu ai de ce sa te simti prost. Cu totii trecem prin aceste momente neplacute cand suntem la varsta ta. Poti sa diminuezi aceste efecte folosind o crema hidratanta, o crema pentru cosuri si puncte negre. Sunt bune cele de la Himalaya, FAVISAN, etc. Pentru ingrijirea ta faciala, ar trebui sa te speli pe fata foarte des, cu sapun. Fiind baiat, in cazul in care te razi, ai grija sa te dezinfectezi cum trebuie si vezi cum dai sa nu te iriti. in acest domeniu nu stiu sa zic multe ca sunt fata. Ar fi bine ca periodic sa iti faci cate o masca de argila - sunt foarte bune pentru curatare. Mai sunt si masti naturiste pe care le gasesti pe internet. Zeama de lamaie aplicata pe cosuri este iarasi buna. Poti face intr-o oala niste ceai de musetel pana face multi aburi acolo si stai cu fata deaspura si un prosop pe cap. Cand simti ca te-ai inmuiat bine de tot, storci cu grija punctele negre si chiar si cosurile dar cu atentie sa nu iti ramana semne. Dupa te dezinfectezi cu spirt / parfum / alcool camforat etc. Poti de asemenea sa freci cu malai pe la punctele negre. Si crema de galbenele e ok daca o pui pe cosuri. PS nu stoarce cosurile decat in conditia cu musetelul si cu grija ca sa nu ramai cu semne. Sper ca te-am ajutat. Cunosc problema

| hecamefrommetalland a răspuns:

Probabil alte bube provocate de adolescență, un tip de coșuri, încearcă să nu mai consumi toxine!