| ddanu a întrebat:

sunt baiat am 17 si ceva. vreau sa fug de acasa. am niste parinti ce nu ma lasa sa fac nimic nicio distractie. plus ca se cred superiori si in viziunea lor totul se limiteaza la scoala si sa stau acasa. nu-mi permit sa plec nicaeri iar daca plec ma pedepsesc. ma cert cu ei dar nu ajuta. sunt din chisinau si vreau sa plec la moscova. bani voi avea am de lucru. vreau sa plec. ei ma fac de ras in fata rudelor si prietenilor plus ca ei nu se vad cu nimeni. mama n-are nicio prietena si tata la fel. vreau doar sa plec sa nu stie nimic de mine. dar n-am 18 si nu stiu cum as putea pleca in rusia. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| OnlineZ a răspuns:

Ce aiurea,am si eu o vecina care il terorizeaza pe copilul sau cu temele si scoala.E bine, pentru viitorul lui, ca ii asigura un job.bun etc.Dar copilaria unde e frate, se duce dracului, Are nevoie si de joaca un copil..si de scoala si de toate dar fiecare sa aiba o limita.Acuma eu nu stiu ce sfat sa iti dau pentru ca nu as vrea sa te imping la lucruri rele, insa ar merita o pedeapsa.si trebuie sa te bucuri de viata ca e al dracu de scurta!

2 răspunsuri:
| Sysy_7541 a răspuns:

Pai: in primul rand ai 17 si ar tgrebui sa gandesti mai matur de atat. Nu lua in calcul prima optiune. Vorbeste cu parintii tai. Stiu usor de spus, greu de facut, dar macar ei isi vor face o idee cum ca nu iti place cum te trateaza si ai vrea ceva mai mult spatiu. Dupa cum a vzut te cam certi cu ei. Dar daca le vei explica cu frumosul, nu spun ca te vor intelege, dar macar tu vei fi cel eliberat. Poate le-ai mai spus, dar nu te-au luat in seama? Pai fi increzator in tine si adu aceasta discutie mereu in tema. daca nici atunci nu te vor intelege, accepta decizia lor. Sunt sigura ca orice parinte vrea numai binele pentru copilul lui. NU FUGI DE ACASA. Asta este cel mai stupida chestie: sa fugi de probleme. Ei bine NU. Trebuie sa le rezolvi. Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| ddanu explică (pentru Sysy_7541):

De zeci de ori le-am explicat. dar n-a mers. ei au zis ca vor sa se mandreasca cu mine. mai inainte m-au dat la o scoala privata tot din cauza asta dar am reusit sa plec de acolo