| DonFabio a întrebat:

Am și eu o întrebare, am 17 ani, fac 18 în iunie, vreau sa plec în Anglia însoțit de prietena (20 ani), tata e în Anglia. mama e acasă, pot pleca cu procura doar de la mama? Ce pot face?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul cat esti minor nu poti pleca cu declaratie notariala (nu procura) numai de la mama, este necesara si declaratia tatalui.
Daca vrei sa pleci inainte de a implini 18 ani va trebui ca si tatal tau sa faca o declaratie, o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada sau Consulat) a Romaniei din Anglia si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie de la ambii parinti. Tatal iti poate trimite prin fax acordul lui pe adresa notarului la care faci procura.

| DonFabio explică (pentru darrio2007):

Deci poate sa trimită gen doar semnătura fără sa facă și el o procura?

| darrio2007 a răspuns (pentru DonFabio):

El trebuie sa trimita o declaratie semnata precum ca este de acord sa iesi din tara.

| AleAlex18 a răspuns:

Acte necesare pentru declaraţie

1.actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor care îşi dau acordul în sensul plecării copilului lor minor în altă ţară, însoţit de celălalt părinte sau, respectiv, de o terţă persoană majoră;
2. datele de identificare ale persoanei însoţitoare (părinte, bunic sau terţ);
3. certificatul de naştere al copilului minor;
4.copia pașaportului) sau a cărții de identitate a copilului minor.

| AleAlex18 a răspuns:

Poate face actul la ambasadă şi să vi-l trimită prin curier.