| remenesz a întrebat:

Salut!
Sunt clasa a 8 a si dupa cum stiti anul acesta am examenul de capacitate.Nota pe care doresc sa o iau este 8 la ambele materii.La mate si la romana sunt cu notele cam la fel.La mate de obicei iau note intre 5-7 iar la romana 6-8.In prima simulare am reusit sa iau a 3 a cea mai buna nota din clasa aceasta fiind 6(La mate)iar la romana tot 6 dar a fost o nota foarte mica in clasa. Stiu ca sunt note foarte mici dar nu stiu ce ar trebui sa exersez.
Acum ma axez mai mult pe matematica deoarece imi place mai mult.De 3 luni fac teste de antrenament in fiecare zi(mai mult la matematica).Cum credeti ca pot reusi sa scot 8 la ambele materii?
Mai ales ca saptamana viitoare vine a doua simulare.La care am sa incerc sa scot o nota mai buna.

Răspuns Câştigător
| GabehAle a răspuns:

Rezolva subiecte / modele. Asa inveti cel mai bine pentru capacitate si bac. De asemenea, nu iti da cu panica. De regula, la simulari notele sunt considerabil mai mici decat la examenul propriu-zis. Eu cand am dat simulare la bac, am luat 6 la matematica, dar la examenul propriu-zis am luat 9, 65, deci nu e stres.

2 răspunsuri:
| Allemando a răspuns:

În primul rând, scrie reuși cu un singur,, i" happy
Mai ai caietele din clasele 5, 6, 7? Poate ar fi bine să analizezi ce ai scris în ele și să încerci să extragi esențialul. Meditații nu îți recomand, dar poți vorbi cu profesorii de la clasă să-ți mai explice ce nu ai înțeles. Asta după recapitularea materiei din clasele anterioare.