| PanaDan a întrebat:

Sunt clasa a opta.Problema consta in faptul ca pielea mea este mai(nu foarte mult) inchisa la culoare decat este normal(adica a majoritatea persoanelor).Ma bronzez foarte repede asa ca in ultimii ani m-am ferit de soare in mod excesiv.Nu sunt de etnie rroma daca asta vreti sa intrebati. Imi ajut colegii(sunt destul de inteligent,ma astept la un 9, 70 in vara), le dau sa copieze tema/testul etc.Am avut cateva experiente neplacute in gimnaziu care constau in faptul ca unii imi spuneau "tigan". Prefer sa nu ma impun decat cand se ajunge la violenta.Voi fi in regula la liceu? Mersi

7 răspunsuri:
| TimSem a răspuns:

In liceu ai ocazia sa o iei de la inceput. Daca se mai ivesc indivizi de genul, trebuie sa le spui pe un ton serios cateva, poate ceva despre ei (fara injuraturi) ca sa vada ca nu te lasi calcat in picioare. Fa-le si tu la fel!

| PanaDan explică (pentru TimSem):

E un punct de vedere.Dar ma gandesc ca acele persoane carora le raspund cu aceeasi moneda(doar ca in mod mai civilizat) sunt mai solide /stiu persoane dispuse sa le razbune.

| CryLulu a răspuns:

Asta depinde de tine și cum te comporți cu ceilalți, pana la urmă nu contează ce culoare are pielea ta, toți suntem oameni, dacă ești întradevăr deștept dă dovadă de asta și nu mai te supăra de la toate cuvintele ce ți se adresează, ăsta ești tu și nu trebuie să îți fie rușine.

| PanaDan explică (pentru CryLulu):

Sunt de acord cu tine. Nu vorbesc vulgar, nu insult/injur din 5 in 5 minute. Suport 1 sau 2 care ma poreclesc, dar efectul de turma intervine si ma trezesc cu toata clasa/ liceul ca ma numeste asa.

| CryLulu a răspuns (pentru PanaDan):

Asta se întamplă doar în filme, stai liniștit.

| PanaDan explică (pentru CryLulu):

Da,dar si alte persoane ar incepe in gluma/mai in serios.Plus,ar fi o metoda de rasbunare sa ma numeasca(stiind ca nu imi place) asa daca nu le fac pe plac.

| AlexBrooK00 a răspuns:

Frate și care ar fi problema dacă ai fi țigan? Lăsai sa latre aiurea și dacă le trebuie ceva le dai sa sara din addidasi pana la urma toti suntem oameni nu contează rasa. Eu sunt roman dar am mulți prieteni țigani care ma striga cioara și eu pe ei așa ca nu trebuie să-ți pese de x și y.