| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si as vrea sa primesc niste sfaturi in privinta liceului la care sa urmez: Mircea cel Batran sau Ovidius? E o intrebare foarte intalnita, cred. Imi place mult matematica, dar si chimia si biologia. As vrea la Stiintele Naturii sau la Mate-Info sa merg. Ce imi recomandati? (Performante: Am note de 9 si 10, mediile anuale 5-7: 10, 10, 10, participari si obtinere de mentiuni la olimpiadele nationale de matematica - cls. V, biologie si chimie - cls. VII). Multumesc happy )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E nrmal sa pui intrebarea pana capeti o certitudine... un raspuns clar.
Eu zic sa te lamuresti personal intreband chiar pe cei de la Mircea cel Batran sau Ovidius.Vezi si tu, s-ar putea sa ai aplecare spre una din materiile de care zici dar profesorii pe care-i vei avea intr-a noua sa nu fie ce trebuie.Sa stii ca profii care vor lua clase pentru anul 1 de liceu se cam stiu; de ex. vezi cine termina a 12-a, ce perpective zic ei ca au. Apoi vezi programul, intra efectiv in cladire si uita-te la atmosfera de acolo, s-ar putea ca socoteala de acasa sa nu se potriveasca.Mergi la biblioteca, incearca pulsul fiecareia.
Imposibil impresiile culese sa nu te duca mai departe, sa nu te convinga vreun aspect mai tare decat as sti eu s-o fac de aici, tocmai din Timisoara.
Nu crezi?(eu iti tin pumnii)

5 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Ai pus de cel putin 2 ori intrebarea asta, scuza`ma ca iti zic. Tu decizi singur, nu TPU-ul.

| rockaholic a răspuns:

Eu zic la ovidius. Am auzit multe critici despre Mircea.

| Simonaa5 a răspuns:

Eu zic sa te duci la matematica ca e mai frumoasa matematica

zic asta pentru ca si mie imi place asta

| cosmon a răspuns:

Parerea mea e sa te duci la ce liceu vrei dar nu ti-asi recomanda bio-chimie parerea mea, du-te la mate-info. Intreaba si tu cunoscuti mai mari care sunt deja la liceu cum e profilul respectiv.

| cosmon a răspuns:

Sa nu crezi ca daca te vei duce la liceu vei aveam acelasi note de 10 in unele cazur profesorii la liceu sunt mai exigenti decat cei din generala, sau poate ca nu sunt dar poate cei din generala nu erau suficient de exigenti. Asa ca dac te duci la un liceu cu un anumit profil si vei avea note mai mici ca in generala sa nu te descurajezi, dureaza pana te obisnuiesti cu fiecare profesor in parte si aflii ce vra fiecare de la elevii sai.