| 123adrian987 a întrebat:

Salut! Sunt elev in clasa a VIII-a si peste doua luni o sa dau examenele. As vrea sa stiu cum sa ma pregatesc mai bine la matematica, deoarece nu prea ma descurc la exercitiile finale. Sa invat facand exercitii din culegere, sa repet formulele, sa ma uit peste exercitiile rezolvate in clasa, sa urmaresc pe YouTube videoclipuri cu rezolvari, etc? Care dintre aceste variante sa le folosesc ca sa invat mai repede si mai bine? Sau daca aveti alte sugestii, va rog sa imi spuneti.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In primul rand invata formulele.Inainte de a rezolva orice problema si la examen e bine sa scrii formula.Incearca sa rezolvi testele propuse de minister, macar pana la 7, 8Intreaba si colegii care se descurca mai usir.incearca apoi sa le faci si de mai multe ori acelasi exercitiu pana il faci singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata numai erzvolvand zilnic zeci si sute de probleme, cu pixul pe hartie.
Poti recapitula toata materia anterioara, rezolvand exercitii si problemele similare, din culegeri.
Elimina Youtubul ca te distrage de la invatat!

| zurick a răspuns:

Nu cred că am învățat vreodată formule pe de rost și am fost la mate-info. Le învățam prin exerciții de toate tipurile, făceam destul de multe exerciții cât să le învăț. Însă, asta era metoda mea, ideea la învățat, în general, este că trebuie să găsești metoda cea mai bună pentru tine. Apropo, am urât din toți ficații geometria în spațiu laughing scapi de ea, indiferent ce profil urmezi după.
Încearcă să faci subiecte. Foarte bine dacă-s de pe Youtube, dar încearcă să faci singur, apoi te verifici, dacă nu știi rezolvi cu cel de pe Youtube, apoi singur, apoi după de ajuns timp revii pe el și tot așa.
Mult succes ^^ O să fie ok, doar pune-te serios pe treabă