| unicalone a întrebat:

Salut sunt in clasa a 8-a si nu stiu ce sa aleg dintre aceste profile:Stinte Sociale; Economic; Stinte Ale Naturii
Va rog ajutati-mabig grin

Răspuns Câştigător
| Angyclon a răspuns:

Aici, e o problema pe care noi poate te ajutam dar tot tu iei decizia finala. In primul rand depinde de media ta generala si daca esti dispus/a sa inveti sau vrei doar sa lenevesti. Exista si astfel de persoane. Daca vrei sa faci ceva serios si de viitor ai putea sa mergi pe stiinte naturale pentru ca poate fi primul pas spre o cariera de medic. Sunt de viitor si se cauta mai ales in Europa. mereu iti va trebui un doctor, indiferent de circumstante, si mai ai avantajul ca vei sti mereu ce sa faci daca un membru al familiei tale are o problema de sanatate. poti de asemenea sa mergi pe protectia mediului dar nu e rentabil.
Stiintele sociale duc spre o cariera mai seriosa, poate devii politician, avocat, notar etc. Dupa liceu poti face facultatea de drept si devenind avocat, daca esti bun in domeniu poti scoate bani frumosi dar in ambele cazuri e nevoie de multa munca si pricepere + calitati. Acum depinde si de tine. Liceul nu e atat de important ca si facultatea si poti sa iti schimbi opiniile in legatura cu profesia pe care ti-o doresti. Abilitatile fizice, fiziologice si intelectuale pe care le detii trebuie sa se potriveasca cu profesia/meseria aleasa de tine. Nu te sfatuiesc sa te duci pe economic daca vrei sa faci carte cum trebuie si sa ajungi sa ai o meserie serioasa si sa castigi multi bani pe viitor. Foarte multi elevi de clasa a VIII-a merg acum pe economic. In domeniu economic vor fi doldora de candidati si nu vei gasi usor un loc de munca stabil si din care sa scoti si bani. Majoritatea celor ce dau la economic (nu toti) merg acolo deoarece cred si spun ca e un liceu usor de urmat.
Si eu sunt in clasa a VIII-a acum si ti-am spus ce stiu despre aceste trei profile, cat am putut eu sa ma informez pentru a-mi vedea toate optiunile si am incercat sa te ajut chiar daca eu nu voi urma nici unul dintre acestea big grin. Sper ca te-am ajutat. Bafta si mult succes pe viitor!

9 răspunsuri:
| χZαнαяєℓ a răspuns:

Daca vrei sa devii avocat da la Stiinte Sociale, sau politist.

| BeHappyForMe a răspuns:

Eu am fost pe stiintele naturii si mi-a placut faci cam aceleasi ore ca la scoala in generala numai ca faci mai multe ore de biologie depinde daca tie iti place biologia mie mi-a placut si acum sunt la facultatea de medicina am mers mai departe tot pe acest domeniu.

| Enma a răspuns:

Stiinte sociale e plicitisitor... stiinte ale naturii iti trebuie mai mult happy

| EmaS a răspuns:

Dupa opinia mea cred ca economia ar fi cea mai buna alegere.Atata timp cat vor exista firme si comert, vor avea nevoie si de angajati specializati in domeniu.Fiica mea este studenta la contabilitate, tot influentata de mine.Nu este usor, dar eu cred ca o contabila poate sa tina contabilitati si acasa, daca nu gaseste un serviciu bun.De acolo ai mai multe oportunitati.Dar trebuie sa iti placa si tie.Bafta!

| albastrualb77 a răspuns:

Depinde de tine, eu as alege Economic.

| Ieatchocolateateveryhourintheday a răspuns:

Daca vrei sa faci ore, alege stiinte ale naturii... daca vrei sa stai acasa, da la sociale.Economic e cam tot aia cu sociale.

| Fanky a răspuns:

Pai daca vrei sa fi medic poti alege stinte ale naturi, daca vrei sa dai la drept stinte sociale sau daca vrei sa faci finante banci economic, sper ca te-am ajutat

| Flowwz a răspuns:

La economic eu zic ca e cel mai usor, la stiinte sociale este asa si asa, iar la stiinte ale naturii este cel mai greu adica se invata mult.
Depinde de tine ce vrei sa alegi, nimeni nu iti poate decide viitorulwinking

| LadyR a răspuns:

Dupa parerea mea Economic deoarece meseria de contabil e banoasa si cautata happy.