| FaraNumePls a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a pe mate-info intr-un liceu din Bucuresti. Faza e ca nu inteleg nimic, am note mici. Eu învăț si dupa-amiaza, asa ca am un program urat rau. Ma trezesc la 6-7 dimineata (sunt mai matinal de fel) fac ce fac si vine ora de plecare la liceu (10:30) si ma întorc seara la 20 si jumatate. Nu ma impac absolut deloc cu programul. Nu pot sa invat nimic. O sa raman corigent la mate si chimie. In generala imi era foarte usor, acum nu. Chestia e ca am si multe absente. Imi e frica sa merg uneori din cauza ca s-ar putea sa ma asculte si sa iau 3. Eu sunt si timid, urasc sa ma asculte, sa merg la tabla... plus, nu ma inteleg cu aproape nimeni din clasa. Am genul ala de colegi care fac glume proaste dar si care se descurca la oră.
Nu stiu ce sa fac... nu ma descurc deloc pe profilul asta, nici la liceul asta. Urasc genul asta de colectiv sad As vrea sa ma trasfer dar nu ma lasa ai mei si chiar daca m-ar lasa, daca nu ma integrez in niciun grup? sad mereu am fost mai retras...
Am nevoie de niste sfaturi, va rog

2 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

De ce te-ai dus la profilul ăsta dacă nu-ți place?
Nu știai dinainte ce presupune un profil ca ăsta?
Vorbește cu ai tăi și spune-le că nu te descurci și că ți-ai dori altceva, dacă părinții tăi nu-s absolut cretini, te vor înțelege.

| FaraNumePls explică (pentru gothicbat):

Stiam. Mi-am asumat la acea vreme. Voiam pe mate din clasa a 6-a si am vrut pana acum. La mine in scoala era floare la ureche, poate ca de aceea. Acum e alta treaba. Nu stiu...