| ansei a întrebat:

Sunt clasa a 8a si anul asta trebuie sa aleg un profil. Materiile mele preferate sunt romana si engleza, dar ma descurc foarte bine la toate. Urasc fizica si chimia, la biologie invat greu, istoria mi se pare plictisitoare, iar mate si geografie asa si asa. Daca ar fi sa merg la mate info sau stiintele naturii sigur m-as descurca dar nu mi-ar placea deloc. La filologie am inteles ca nu se face mai nimic si copiii nu invata deloc. Ar mai fi stiinte sociale, unde cred ca mi-ar placea. Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la filologie, clasa a 10-a. Si la noi la liceu, se invata...destul de mult. Inclusiv la matematica ne streseaza, desi ma bucur ca scapam de ea la anul. Daca materiile tale preferate sunt romana si engleza, ar trebui sa mergi tot la filo. Chimie o sa faci o data pe saptamana si fizica de 2 ori. Istorie o sa ai 3 ore pe saptamana, si e mult de invatat, asa ca daca ti se pare plictisitoare, o sa fie mai greu. Daca nu te poti decide, la care profil sa mergi, gandeste-te unde mergi mai departe dupa liceu, si iti poti alege profilul in functie de asta

| Lydia2806 a răspuns:

Științe sociale
Și eu vreau să mă duc pe acest profil, pentru că nu dau bacul la materolling on the floor)) in rest, dai la romana (scris și oral), istorie sau geografie, la alegere, și încă o materie care ține de psihologie.
Pe știinte sociale, faci orele pe care le-ai făcut și la școală, doar că se mai adaugă în plus. Limba faci 2-3 ore pe săptămână (engleza), matematica (2 ore pe săptămână, cred, așa am înțeles)
Oricum, caută profile care te-ar interesa, dar sa cauți și materiile (și să ai grijă daca profilul are un bilingv)

| Bb25 a răspuns:

Stiinte sociale clar-faci si mate si limbi si tot ce trebuie.