| FlorinCosmin28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv(am intrat cu 8.85).Eu in primele doua saptamani am lipsit deoarece am luat varsat de la fratele meu mai mic.Am pierdut primele 6 ore de info in perioada aceea si cand am venit la scoala practic nu stiam nimic la info.In ziua aceea profesoara m-a scos la tabla si nu am stiut cum se rezolva un exercitiu si m-a mustrat deoarece nu l-am stiut si i-am explicat ca am lipsit dar a spus ca nu e treaba ei.In acel moment cand am plecat de la tabla am fost cuprins de rusine dar si de antipatie fata de profesor si de atunci nu imi place informatica.La mine in clasa sunt doua grupe de informatica primi 14 sunt la alt profesor iar ceilalti 14 suntem la profesoara.Profesorul este super si explica bine dar cu toate acestea am o antipatie fata de aceasta materie.As vrea sa imi revin deoarece antimatia mea se reflecta si in note.Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ignori profesorul, nu in sensul cand preda ci sa-i ignori comportamentul. Aminteste-ti ca inveti pentru tine si nu conteaza ce crede el. Daca te ajuta si esti mai ambitios de fel poti sa te gandeste si ca vrei sa ii dai peste nas si te va motiva sa invetilaughing

| DiyanAndorea a răspuns:

Buna, Florin.
Eu nu sunt la mate-info, dar te pot ajuta punandu-ma in locul tau. Este normal sa te simti rusinat daca nu ai rezolvat ceva corect la tabla si toti ochii au fost tintiti asupra ta, la fel de normal ca profesorii care nu inteleg elevii, dar noi trebuie sa ii intelegem cand intarzie la teste sau nu vin la ore cu toate ca era o lectie importanta. In finee...
Daca ai lipsit de la primele ore, nu ramane decat sa iei tu lectiile de la inceput, astfel incat sa ti se clarifice in minte. Iar acolo unde nu intelegi, ai putea cere ajutrul unui coleg, sau chiar profesoarei ca sa ii arati ca te straduiesti si ca nu esti un elev neserios care se limiteaza la,, nu am fost, nu ma intereseaza,,
Uneori trebuie sa inghitim anumite situatii si sa mergem mai departe. Desigur, imi dau seama ca nu iti mai place profesoara, dar sunt sigura ca a vrut sa te motiveze si sa iti arate ca trebuie sa lucrezi si singur ca sa te mentii la note si in clasa.
Mama imi spunea mereu ca in ciuda faptului ca nu suportam pe cineva, sa folosim persoana respectiva in favoarea noastra. Nu cred ca suna prea ok, dar ideea este ca...chiar daca nu o placi pe profesoara, rolul ei este sa te ajute asa ca nu ezita sa o intrebi daca ai nelamuriri. Eu am lipsit doua zile de la liceu, si mi s-a parut ca am lipsit o luna. Am luat lectiile predate, le-am citit si unde n am inteles, mi am intrebat colegii. Stai linistit. Din moment ce ai vrut la acest profil inseamna ca iti placea informatica. Sunt sigura ca vei reusi sa iti regasesti placerea de altadata.
Sper ca te-am ajutat! o zi buna si bafta multaa!