| RaduRadic a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul mate info intensiv.Am intrat cu media 9.64.Am un program foarte aglomerat iar anul acesta sunt dupa amiaza lucru care imi limiteaza perioada de invatare(2zile/saptamana-13-20; 3zile/saptamana-14-20).Prietenii mei care au terminat liceul si au luat in bac note mari (9.85,9.70)mi-au zis sa ma axez pe materiile profilului:matematica,informatica, fizica si romana dar si sa lucrez din greu pe ele si sa nu invat ca blegu la toate materiile deoarece nu ma ajuta cu nimic. Problema e ca matematica si informatica sunt materii la care trebuie sa lucrezi daca vrei sa faci performanta iar eu nu am timpul suficient pentru a lucra cat doresc la ele deoarece mai sunt fizica si romana iar practic timpul se imparte la 4. Mi-am intrebat si colegii de clasa dar si pe altii de la celelalte clase cu privire la perioada pe care o acorda studiului si mi-au zis ca nu lucreaza seara deoarece sunt foarte obositi si lucreaza dimineata.Rog sfaturi, pareri! Va rog sa imi spuneti cum mi-as putea organiza timpul pentru aceste materii cat mai bine!

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Scoate Romana. Inveti la romana in clasa a 12a, iti trebuie doar pentru bac. De fizica nu ai nevoie daca mergi la o facultate de matematica-informatica. La informatica te poti descurca foarte bine daca la clasa esti atent mereu, doar daca vrei performanta mai trebuie sa faci si acasa. La matematica trebuie sa lucrezi intr-adevar si acasa.
Incearca sa nu aprofundezi materiile de care nu ai nevoie, mai bine faci putin si bine, decat mult si rau.