| RaduRada28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv.Am intrat cu media 9.85.In prima săptămână am lipsit din cauza unor probleme pulmonare.La informatica in perioada aceea nu ne-a predat mare lucru dar au urmat algoritmii pe care nu îi înțeleg deloc dar vreau să incep sa lucrez cât mai mult pentru a recupera.Eu la generala nu am facut informatica decat pe clasa a8a dar atunci lucram in Word,PowerPoint,Xcel etc. iar in celelalte clase am avut alta profesoara care ne lasa sa ne jucam pe calculatoare.Rog sfaturi, recomandări și pareri.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga un coleg care a inteles sa iti explice intr-o zi cand aveti amandoi putin timp liber sau cauta lectiile pe care nu le ai inteles pe internet, sigur gasesti tu o solutie.

Răspuns utilizator avertizat
| CruceanuGabriel1995 a răspuns:

Si eu sunt la mate-info, pe a 12-a. Ceea ce ati facut voi la informatica in clasa a 8-a este TIC. Informatica ce o faci acum la liceu va fi diferita. Ceea ce v-a predat la clasa se numeste pseudocod, si este ca o introducere in limbajele de programare. Pseudocodul pare greu si complicat, dar odata ce ajungei la limbaje de programare, va fi mai usor cu alea (Pascal, C, C++)
Revenind la pseudocod:
Se poate scrie atat in romana, cat si in engleza. O sa ti se para a fi un gen de matematica.
Fiecare pseudocod pe care il faci trebuie sa iti inceapa cu "inceput" (start) si sa il inchei cu "sfarsit" (stop), dupa care vei scrie pe cate un rand nou fiecare actiune pe care o faci. Mai jos ai un exemplu, pentru stabilirea numarului minim:

start
citeste a, b
daca (a

| CruceanuGabriel1995 a răspuns (pentru CruceanuGabriel1995):

(nu s-a postat raspunsul complet)
start
citeste a, b
daca (a