| Diana_9193 a întrebat:

Sunt in clasa a9a si din pacate am niste note mai mici la mate, am un prof care la teza ne-a dat subiecte de olimpiada si bineinteles notele au fost sub 5 la toata clasa.Parintii mei nu stiu de note (ei sunt plecati din tara), dar bunica le stie. Mama ma tot intreaba de notele de la mate, dar eu ii zic ca nu am nici o nota, asa si este in catalog nu am nici o nota. am in carnet la el, si mai bine din jumatate de clasa suntem in stare de corigenta(cam 20 din 34). Niciodata nu am avut note asa mici, acum nu stiu cum sa ii spun mamei tot timpu imi pierd curajul, i-am zis ca imi iese media 8 la fizica si nu prea i-a convenit.Problema este ca ei vin in tara acum de sarbatori si nu as vrea sa o sune pe diriga, de aceea as vrea sa ii zic.Initial eu nu i-am zis deoarece am asteptat sa imi treaca notele in catalog.(colegii ziceau ca le mareste, cum face el de obicei da teste foarte grele si pune note mici, dupa le mareste) si acum nu am curajul sa ii zic. CE sa fac sa ii zic acum sau dupa ce trece notele?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Draga Diana, un lucru important in viata este linistea sufleteasca; asadar daca nu vrei sa -ti framanti mintea cu o asemenea incertitudine, spune-i mamei acum. Iar daca profesorul va mari notele, va fi cu atat mai bine.

| OvidiuDanzka a răspuns:

Daca parintii nu te inteleg atunci cine? incearca sa te apropii foarte mult de ei, sa le explici toata situatia si sa o rogi sa te asculte ca pe un om normal, nu ca pe un copil mic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DIANA, daca ai luat note chiar atat de mici la mate, ar trebui sa ii zici lu' profu' tau sa te lese la un ex. la tabla, (adica sa ti-o mareasca) sau daca nu intelege, sa ii spui ca mama ta merge cu el la minister happybig grin oricm ar trebui sa ii spui tu mamei tale, caci daca nu tot afla de la diriga sau de la prof' si va fi dublu suparata pe tine, fiindca i-ai ascuns asta...Ar trebui sa ii spui totul, sa puteti avea niste sarbatori fericite, nu stricate de profu' de mate...SUCCESC! sper ca te-am ajutat.

| Gyk_8082 a răspuns:

Sincer sa fiu is in aceeasi oala. mai bine ne facem curaj, ii spunem si asta e...suportam cosecintele... o sa fie mai bine

| andreeacozma a răspuns:

Mai bine zile parintilor de situatia in care te aflii la scoala si poti sa ii rogi casa vorbeasca cu profu de mate sa faic o regatire ceva. le explici toata situatia si numaia scunde anumite lucruri fiindca sunt parintii tai si trebuie sa le spui orice crede-ma!

| anda123456789 a răspuns:

Nu ii spune inca poate scapi sau le indrepti

| Diana_9193 explică:

Multumesc pentru sfaturi!
Mda am incercat sa ies la tabla. dar problema e ca imi este frica de el.de exemplu acum de sarbatori pune 10 foarte usor.am stiut ex dar nu am avut curajul sa ies la el. rolling eyes

| Diana_9193 explică:

Nu i-am spus. Le mareste happy.
Si incepe sa se comporte si el mai frumos cu noi...
Incepe sa fie bine. pentru inceput un 9happy