| anonim_4396 a întrebat:

Salut.sunt o fata in clasa a 6 si imi place un baiat din clasa a9. e foarte dragut.si de fiecare cand ma uit la el imi bate inima mai tare.sta in scara cu cea mai buna prietena a mea si in acelasi timp colega de banca.nu are prietena.asa si...eram o data la scoala si a venit si el(cred ca chiulea)si eu aveam sportul a stat cam 5-10 minute(jucam handbal si eu stateam in poarta iar el la intrare care este vis-a vis)si langa scoala unde sunt eu este si liceul in care este el, chiar langa. el vine mai mereu pe o banca aproape de scara mea.am iesit o data afara si el aiesit din scara si m-am uitat sa vad cine era si se uita fix la mine(am schimbat privirea.)si cand am intors iar privirea el tot la mine se uita.va rog frumos spuneti-mi cum sa fac sa ma placa. a si nu e genul care fluiera la fete.

1 răspuns:
| Emeraude a răspuns:

Nu esti cu mult mai mica decat el, dar s-ar putea ca la varsta asta el sa vrea fete mai mari, de varsta lui, deci poate sa fie o simpla iluzie pe care ti-ai creat-o singura, iar el, cu o singura privire, ti-a alimentat-o constant. Trebuie, deci, sa stii dinainte la ce sa te astepti si sa nu ramai deziluzionata daca va alege sa nu te mai bage in seama, cu timpul.
Important este sa fii naturala, sa nu pari superficiala sau sa faci ceva ca sa pari mai matura. Daca te place, te place asa cum esti si nu ar trebui sa schimbi nimic la tine, doar pentru ca asa vrea el. Evident, ai grija de tine putin, imbraca-te frumos, tot a venit vara, iti pui o rochita mai draguta, iti lasi parul liber, te dai cu putin gloss si rimel, putin parfum si cam atat, esti micuta pentru altceva, repet, vei parea mult prea superficiala si vei da impresia ca incerci sa fii altceva decat ce esti cu adevarat, lucru care le displace total baietilor (cel putin, celor pe care i-am intalnit eu laughing ). Fii tu insati, nu lasa impresia ca il placi, altfel vei parea usor de atras, lasa-l sa te abordeze el, daca te saluta nu fii nepoliticoasa, raspunde-i frumos si doar atat, daca vrea sa vorbeasca mai mult, te intreaba. O fata care pare accesibila poate fi doar o prada usor de prins si...atat, nimic mai mult!
Oricum, esti micuta si ai timp sa tot inveti!
Mult succes!