| AndyCristy23 a întrebat:

Salut.Sunt pe profilul Mate Info intensiv(clasa a9a).Eu am 4 ore de info pe săptămână și în loc de tic (2ore) facem info adică 6 ore pe saptamana.Eu am lipsit în prima săptămână și nu am inteles lecțiile și mai ales problemele.Acum informatica este un fel de chineză pentru mine.La vechea mea scoala nu făceam nimic la info(clasele5, 6,7)iar pe clasa a8a am lucrat în Word și Power Point.Colegii mei care au venit de la școli unde le-au predat și au lucrat unele din aceste lucruri se descurcă și nu au nicio o problemă când vine vorba de rezolvarea acestora.Voi ce imi recomandați sa fac în situația mea? Va rog sfaturi!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa vorbesti cu profesorul si sa-l rogi sa-ti dea de invatat din carte sau de undeva, pentru saptamana pierduta.
In felul asta, dovedesti ca esti bine intentionat, vrand chiar sa inveti, sensibilizezi profesorul si cu singuranta va fi mai indulgent pe viitor, cel putin cu tine.

| Ara997 a răspuns:

Nuconfunda infi cu tic-ul.
infoinseamna algoritica initial scrieti pseudocod peurmainvatati C++ sipeurma faceti probleme
cauta manualul deintensiv info alui milosescu + manualul asociat cu rezolvarea problemelor ptclasa 9 citeste despre pseudocod.
https://mchelariu.wordpress.com/clasa-9-a-curs-de-informatica/
CITESTE CU ATENTIE fiecare capitol de aici si incearca sa vei cum aurezolvat problemele. cu timpul ai sa intelegi din ce in ce mai bine