| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Timp de cateva luni am mers la consilier pentru a ma ajuta cu niste chestii,de exemplu neincrederea in sine si doar dupa-amiaza cand aveam eu ore ma puteam duce(dimineata nu ma puteam duce pentru ca nu aveam transport si nici nu ma putea programa doamna psiholog atunci),dar trebuia sa lipsesc de la o ora pentru a ma duce si de fiecare data cand ma duceam si veneam de la consilier,dar mai mult cand veneam,incepeam sa ma panichez,sa mi se faca frica, imi tremura si coltul gurii si ma simteam de parca as fi comis o crima,toate astea pentru ca mi-era frica sa nu afle colegii despre faptul ca merg la psiholog,pentru ca unii adolescenti pot sa creada ca esti nebun, ca ai probleme la cap daca le spui ca mergi la consilier,dar bine, prin iunie(am inceput sa merg din martie la consilier) m-a intrebat un coleg de ce lipsesc de la ore si i-am spus adevaratul motiv. Mai erau si cativa colegi prin clasa si au avut reactii ok,adica nu s-a ras de mine sau ceva,dar de cand au aflat nu s-a schimbat nimic,adica tot prin aceleasi stari trec cand ma intorc de la consilier. Cat am mers la consilier am invatat multe si am inceput cat de cat sa-mi recapat increderea,dar n-as vrea sa mai trec prin ce am trecut in acele luni,plus ca toate acele stari ma faceau sa ma comport foarte ciudat. Ideea este ca as vrea sa-i spun doamnei psiholog ca nu as vrea sa mai merg la consilier, dar nu stiu cum sa-i spun, nu stiu cum sa formulez mesajul. Va rog mult sa ma ajutati, dau funda!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este rusine sa mergi la pisholog cand ai probleme si trebuie sa le rezolvi!
Nu este chestie de ras si nici de ascuns cand ai sedinta cu psiholoaga si nu te sfatuiesc sa renunti la sedintele cu ea, fiindca tot ce ai incercat sa faci pana acum se duce naibii si vei ajunge sa te ascunzi sub pat, in casa si sa urli toata ziua, in loc sa te faci bine si sa fii un om normal.

| georgexx82 a răspuns (pentru Violleta2022):

Înțeleg ce spui și îți dau dreptate. Dar principala mea problema este neîncrederea în sine, și mergând la consilier am reușit cât de cât să-mi recapăt încrederea, dar din ce am învățat de la dumneaei și ce am găsit pe net, o sa pun în aplicare, și după cum am spus, as putea să-i cer un sfat când ceva nu merge bine. Dar de acum as vrea sa nu mai merg la consilier și nu știu cum sa-i spun

| georgexx82 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma poți ajuta sa formulez un mesaj, te rog? Ceva simplu

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgexx82):

De ce nu ai vrae sa mai mergi la psiholog cand abia esti la inceput si abia de acum incepi sa intelegi si asta te ajuta?
De ce ai renunta cand iti merge in sfarsit bine?
Nu intrupe, mergi mai departe acolo!

| georgexx82 a răspuns (pentru Violleta2022):

As vrea sa merg, dar nu mai vreau sa trec prin stările prin care am trecut semestrul trecut când veneam de la consilier. La anul o sa trec clasa a XII a si dacă reușesc sa iau permisul m as putea duce din nou la psiholog, doar ca după amiaza, pentru ca si pe a XII a o sa fiu de dimineață. De asta n as vrea sa mai merg

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgexx82):

Lasa naibii permisul ca asta este ultimul lucru care trebuei sa-l faci acum, intr-a XII-a!
Vital este sanatatea, apoi cartea si examneuld e bAC ca de eprmis ai tot timpul din lume dupa ce termini liceul!

| Myname1233 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te gandesti foarte bine daca este corecta decizia pe care o iei, avand in vedere starea ta cea mai buna optiune ar fi sa schimbi psihologul, pentru ca in terapie cel mai mult conteaza legatura dintre voi si daca simti ca nu te ajuta sau nu te simti confortabil nu o sa reusesti sa itii rezolvi problemele.Nu e vina psihologului, nici a ta, e vorba despre chimia dintre persoane, totusi sper sa te faci mai bine si ai grija de tine!

| georgexx82 a răspuns (pentru Myname1233):

M-am gândit și este o decizie buna pentru ca dacă tot trecând prin acele stări de fiecare data când vin de la consilier mai mult îmi fac rău și nu o sa reușesc sa ma fac mai bine în ritmul ăsta. Am cautat pe net și am găsit destul de multe chestii utile pentru a ma ajuta. Legat de doamna psiholog, anul acesta o sa o am că profesoara și dacă e ceva, as putea oricând sa i mai cer câte un sfat. Cât despre chimia dintre noi, simt ca i-aș putea spune orice am pe suflet, este un psiholog excepțional de la care poți învăța multe. Dar nu știu cum sa-i spun ca nu mai vreau sa merg la consilier, m-ai putea ajuta cu un început? Mulțumesc

| Myname1233 a răspuns (pentru georgexx82):

Sigur! Scuze pentru raspunsul tarziu! Deci,ai putea sa imcepi o conversatie,fara frica in primul rand in care sa ii explici cum consideri ca nu ai nevoie de consiliere si ca nu te ajuta, e total normal si cu totii avem metodele noastre de a ne simti mai bine, dar in acelasi timp asigura-te ca ii spui ce mi ai spus tu mie, ca e un psiholog exceptional doar ca tu nu ai nevoie, curaj!

| georgexx82 a răspuns:

Oricum,daca mai am vreo problema sau ceva de genul as putea sa-i dau un mesaj, sa ma ajuta cu un sfat ceva