| sebastian02 a întrebat:

Bună ziua/seara,am şi eu o problemă, până acum să zic. 3 luni,nu prea îmi păsa de nimic,nu realizam unele chestii,nu aveam respect nimic,şi pe parcurs,am devenit foarte timid,foarte timid. Numai ştiu cum să mă comport cu fetele,mă agit,mă inroşesc puţin,vorbesc cu o voce piţigăiată şi am un comportament de copil,nu doar cu fetele fac aşa,ci şi la clasă,cand este vorba să citesc o compunere,îi spun doamnei că nu am făcut-o bine şi că o refac,doar de teama să nu mă fac de râs,nu am deloc încredere in mine,şi este o problemă mare,dacă nu am curaj să citesc o compunere la clasă,ce o să mă fac la examen? Da, sunt clasa a 8-a.Am inceput să mă pun cu burta pe carte,înainte aveam doar note mici, 4-5,iar acum daca iau un 7 la o materie mai slăbuţă să zic aşa,mă panichez,nu de frica părinţilor,ci că profesorul îşi face o părere proastă.Nu doar atât dar nu vreau să intru intr-un liceu mizerabil,cu toţi ţigani şi care nu se face carte,vreau să ajung cineva,iar cu timiditatea asta,cu neîncrederea in mine, nu ştiu ce o să mă fac.Toţi îmi spun că sunt draguţ,iar eu repede,sunt urât,arfist. Sunt foarte modest,vă rog ajutaţi-mă,vreau să imi recapăt încrederea in mine,să continui cu ambiţia de a învăţa,să am curaj să nu mă mai panichez din orice.Să numai vorbesc piţigăiat, nu ştiu.Vă rog ajutaţi-mă happy

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi documentarul secretului

| AvalohAlyn a răspuns:

Salut
Citeste cartea''Forta gandirii pozitive''

Este vorba despre complexul de inferioritate, neincrederea in propria persoana si efectele benefice ale gandirii pozitive
Si poti lua legatura si cu psihologul scolii( nu, nu esti nebun deloc daca te duci la el), el te poate ajuta cu sfaturi foarte foarte folositoare.Si e gratis.
Succes

| visulmeu a răspuns:

Salut!

-Dude, "tu traiesti in frica, si in neincredere in tine." Increderea de sine este cea mai importanta, trebuie sa inveti sa ai incredere in tine, si sa te motivezi tu singur.

-Dude, ma bucur ca vrei sa fi cineva, ma bucur ca vrei sa realizezi si sa-ti indeplinesti visele. Nu toti gandesc ce vor sa faca, tu stii, si sper sa stii incontinoare, dude, gandeste ce vrei sa devi, ce scopurii ai, ce vise ai, si ce dorinte ai, si incearca sa te gandesti la ele in fiecare zi (EVERYDAY).

Intra pe canalul meu si uite un pic la a-II-a "intrebare" pe care am pus-o.

Iti recomand sa citesti cartea, Puterea Nemarginita de Anthony Robbis, citeste intre 10-12 pagini NU MAI MULT everyday. Trimite-mi mesaj daca vrei mai multe detalii. Salut!