| anonim69521342365235 a întrebat:

Știu că vâlva cu celebra "Ambulanță Neagră/Ambulanță Fantoma" a cam dispărut, dar sunt aici să-mi spun povestea și sunt sigur că ce am văzut era real. Nu vreau să sperii pe nimeni, acum probabil nici nu mai există, mă rog. Totul a început prin 2011 când acest lucru cu ambulanța fantomă era foarte populară, dar mai ales promovată de televiziuni. Nu prea eram "afectat" deoarece eram mic, aveam 8 ani. Dar auzeam mulți membrii ai familiei cum spuneau să am grijă pe stradă deoarece umblă această ambulanță, nu prea băgam în seamă deoarece eram mic și nu dădeam eu importanță la astfel de lucruri, deși acum ideea mă înspăimântă oarecum, nu mă sperie, ci mi se pare foarte morbid. Primul caz cică s-a întâmplat fix în cartierul meu, cum o fetiță fusese luată de lângă blocul ei. Credeți-mă că până în ziua de azi, sunt sigur că am văzut-o cu ochii mei. Totul a început în luna iulie din anul 2011, eram cu mama mea la piață, Piața Progresu', București, Berceni. Mama mea făcuse niște cumpărături și eram în stația de tramvai, în timp ce așteptam, am văzut la semafor o ambulanță veche (tip model anii 90'), nu mai știu dacă avea numere românești sau străine, era albă, avea o dungă mov și în ferestrele din spate avea pusă folie de aluminiu, ca să ascundă ce era acolo. La volan era un tip la cam 30 ani, purta o geacă de piele neagră lucioasă, avea ochelari de soare. Mai stranie e că, seara era ziua vărului meu și un văr de al lui mai mare, m-a întrebat de această ambulanță, dacă am auzit de ea. Eu am spus că da, și m-a întrebat dacă știu cum arată, nu știu de ce am spus nu, dar am spus, și mi-a spus că este veche, că are o dungă mov... Acum că mă gândesc, e foarte straniu, dar oricum mai mult ca sigur, a fost celebra ambulanță fantoma.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tu crezi in asa ceva, e problema de inteligenta. Cam greu sa ne convingi cu asemenea prostii.

| anonim69521342365235 explică (pentru darrio2007):

Prietene, aveam 8 ani. happy
Eu doar am spus intamplarea, nu încerc să conving pe nimeni să creadă.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim69521342365235):

Nici nu mă miră.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bv, ai rezolvat un mister al omenirii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta se numește fenomenul fantomă. Să zicem că o mașină fără prihană, adică a unei ambulanțe cinstite și pașnice, avea aceleași caracteristici exterioare ca a celei din legenda urbană. Din asta nu rezultă deloc că acea ambulanță răpea copii. La 8 ani ești parțial încă în lumea fantastică a poveștilor.

| anonim69521342365235 explică (pentru sadrian46):

Un răspuns foarte bun. Se poate.

| Andreeush a răspuns:

Aveai 8 ani, o vârstă la care un copil are o imaginație bogată, mai ales când aude astfel de povești.

| anonim69521342365235 explică (pentru Andreeush):

Habar n-am, dar sentimentul că acea ambulanță era reală pare foarte convingător pentru mine, acum avand 17 ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim69521342365235):

Reală. Realitate formată în mintea ta din două imagini suprapuse plus o interpretare. Imaginile suprapuse. Una, cea din mintea ta, referitoare la cea care fură copii. A doua, din realitate, identică cu prima. Interpretarea. Dacă cele două imagini sunt identice, ambele fură copii, le beau sângele, și le iau organele pentru transplant.
Dar cu mintea de acum, ți-ai pus întrebarea cum poate fi transportat un organ uman peste graniță în condiții de păstrare a funcțiilor vitale, fără să fii prins în vamă? Deci, legendă urbană, care nu rezistă analizei raționale. Dar aceasta nu rezistă interpretării pline de groaza morții de la 8 ani.

| anonim69521342365235 explică (pentru sadrian46):

Da, la asta ma si gandesc, ca un transplant are nevoie de un mediu steril etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim69521342365235):

Și câteva ore dintre momentul prelevării și al transplantului, căci nu poți carne putredă.

| alina2k18 a răspuns:

Basme pentru cei creduli cu IQ sub 30 laughing

| anonim69521342365235 explică (pentru alina2k18):

Intamplarea este 100% reală.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce e straniu? Ai zis doar ca ai vazut o masina. Masina aia putea sa o vada o gramada de oameni si nu neaparat sa fie o masina periculoasa

| anonim69521342365235 explică (pentru Furnicuta000):

Pentru mine acea mașină a fost stranie. Acum habar n-am dacă ceilalți oameni au dat atenție.