| Jenko08 a întrebat:

acum cateva luni m-am intalnit cu "baietii smecheri" din cartier si mi-au cerut taxa de protectie sa nu ma bata, sunt 2 baieti, capabili fizic sa ma bata, eu nu am zis la nimeni de probelma si fiind foarte speriat, nu mai puteam iesi linistit din casa si eu stau intr-o zona frecventata de acesti baieti, le-am dat 25 de lei si dupa vreo 3 zile mi-au mai cerut 25, evident eu de prost ce am fost le-am dat si a doua oara, in total din ianuarie pana acum le-am dat in jur de 150 de lei, nu e o suma mare, am incercat sa tot aman, sa bag vrajeli ca nu am bani si ca nu pot face rost, nu sunt sume mari de bani ce e drept, dar pur si simplu faptul ca nu mai pot iesi linistit din casa sa nu dau ochii cu ei, fiindca am refuzat sa mai platesc iar acum umblu panicat pana ies din cartier sa nu dau ochii cu ei. Am fost amenintat cu bataia si ca o sa vina cu vipera si o sa imi rupa oasele si tot felul de amenintari, nu le pot face fata fizic, mai ales ca baietii astia cunosc cea mai nasoala categorie de golani din cartier si nu vreau tangete in nicun caz cu ei, ce sa fac? Sa anunt politia? Sa accept ideea ca odata o sa imi iau bataie? Acesti baieti (nu prea educati) nu au retineri cand vine vorba de bataie, ba chiar mai multi au fost batuti mar de catre ei, sunt genul acela de oameni cu care nici nu vrei sa te intalnesti pe strada, daca ai relatii prin cariter doar atunci scapi de ei, nu e cazul meu, un prieten a fost amenintat in trecut de catre acesti baieti si l-a anuntat pe fratele lui mai mare care era cunsocut in cartier, acesta le-a zis acelor baieti ca daca se mai ating de el o sa le rupa picioarele si de atunci l-au lasat in pace, eu nu am frati mai mari si nici relatii prin cartier care sa poata sa ma scape, va rog dati-mi niste sfaturi, ce pot sa fac in situatia asta?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva. Vorbește cu familia ta despre acest lucru și vezi ce soluție găsesc ei. Nu e normal sa fii victima bullyingului. Nu căuta necazul cu lumânarea. Pe cât posibil, evită oamenii și situațiile care ar putea favoriza bullyingul.Pleacă din zona unde ști ca stau ei. Mergi pe alt drum.

| Jenko08 explică (pentru danay72):

Fac tot posibilul sa ii evit, tot timpul o iau pe drumurile unde stiu ca sunt sanse mai putine sa dau de ei, multumesc pentru sfat, o sa incerc sa rezolv problema in cel mai bun mod

| WaterDrop a răspuns:

Taxa de protectie? S`a mutat mafia in Romania aparent.

Greseala ta numarul unu a fost ca le-ai dat bani. Daca faci asta prima data, stiu ca ti-e frica si o vor face mereu.Sa nu mai faci asta vreodata.

Vorbeste cu parintii tai, mergeti impreuna la politie iar politia va organiza un flagrant.Sa`i vezi tu pe baietasii tai de cartier cum incep sa planga cand vor fi luati pe sus.Nu`i lasa, ca nu scapi de ei altfel, mai ales ca nu ai "relatii" in cartier. Apeleaza cu curaj la politie, de`abia asteapta sa-i adune pe astia de pe strazi.

| FaraNume1245 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu acel prieten al tau sa te ajute? Totusi, sunteti prieteni, ar trebui sa va ajutati. Sau sunteti prieteni doar cand va e bine la amandoi?

| DavidoffUser a răspuns:

Mda... te-au vazut mai slab de inger.De rupt oase, dau si ei din gura sa te infrice ca doar nu le-ai facut nimic.
Acum nu stiu cu ce fel de categorie ai de-a face parte, posibil sa fie si cum zici tu.Eu cand am fost mai mic n-am avut probleme de genul, insa smecherii adevarati care luau taxa racolau d-astia cu bani multi, nu pradau baieti din familii modeste si pe aia care n-aveau bani nici nu-i bagau in seama cu toate ca puteau sa jumuleasca si de pe ei.
Tu poate ai bani, nu stiu, dar tot ce pot sa zic este sa nu te duci la politie fara sa-ti iei masuri de precautie sau din astea, ca mai rau iti faci si atunci chiar te bat, nu rau, ca nu-ti rupe nimeni mana ca tot ei au de pierdut.
Inregistreaza-i cand iti cer bani, te injura, ce-ti mai zic si le zici pe nume cand ii saluti, ii mai intrebi cate ceva cu numele lor ca sa se auda ca raspund atunci cand le zici pe nume si din astea, fii si tu smecher da-i in pixul meu de wanna-be-gangster
Aia ce varsta au? pariez ca nu mai mult de 16. Spune-le cu sange in c***e "vreti bani? la munca, eu am inregistrarea acasa cand imi cereti bani si ma duc cu ea la politie daca nu ma mai lasati in pace ". Or sa zica ca ia uite-l ba ce tupeu are da-l in *** de tocilar, ce inregistrare ai tu ma si crezi ca te ajuta, ba fmm ca te bag in beton de nu te mai gaseste nimeni, banii ca-ti rup dintii de mananci cu paiul 3 luni, ma pis pe politia ta " si tu zici, a daa, bine, lasa ca va baga jandarmii-n covor"... "ce covor ma, ce bagat ca pana vin aia te las lat si nu stie nimeni cine ti-a dat-o si n-ai zis ma ca vii cu politia, acum vii cu jandarmii, ce vrajelea are copilul, ba speriatul dreacu, ti-o faci cu mana ta, ca mie nu-mi face nimeni nimic, ca etc etc etc bla bal bla bla si le spui scurt dupa "Eu am zis ce-am avut de zis".
Ca asa, o sa dai la bani mult si bine.
Astia de la mine, cereau sume mari, dar te filau, stiau care-i punctul slab, dar si daca te luai de ala pe care-l protejau, te ardeau ca asa merge treaba.La tine e altceva, e praduiala ieftina.
Daca poate cineva sa te filmeze in timp ce aveti conversatii, e si mai bine.
Sa tii minte asta, cine vrea sa te bata vreodata, te bate fara sa ti-o zica. Tu esti X? da! BUM! Nu mai sta sa te ameninte, sa te intoarca, sa te sperie, iti da directa si gata, somn.

| Jenko08 explică (pentru DavidoffUser):

Foarte adevarat, acesti baietii au 16-17 ani, eu am 15, o sa incerc sa ii evit iar daca o sa dau fata-n-fata cu ei o sa iau atitudine si nu o sa ma las calcat in picioare, m-am saturat sa nu pot iesi linistit pe strada, tot timpul sa imi fie frica ca dau fata-n-fata cu ei, eu fac parte dintr-o familie modesta, nu am bani de aruncat pe taxe de protectie, daca vad ca se agraveaza situatia atunci o sa anunt politia, am mesaje pe telefon in care ma ameninta, o sa imi instalez un program pe telefon care inregistreaza si o sa il pornesc cand ies din casa, multumesc pentru sfat,

| Xdreaper21 a răspuns:

Frate toti frati mei am 2 surori si un frate au trecut prin asta eu sunt destul de cunoscut prin cartier asa ca au terminat dar acum ma ameninta ca daca ma ating de iei se duc la politie ca eu sunt major acum si m-am dus eu primul cu frati mei si am dat declaratie deci ori vorbesti cu fratele prietenului tau daca o face e k daca nu te duci la politie sti cum arata ceri sa fii insotit ca sa ii arati cuiva cum arata si atunci ai rezolvat

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la politie.
Ceea ce fac ei se numeste santaj, amenda ii usturatoare cel putin in Germania.
Ai putea mai intai sa le spui parintilor tai, ei sigur stiu sa te ajute mai bine.
Si ai mai putea vorbi cu niste baieti mai mari din scoala/liceu sau unde esti, s-ar termina cosmarul mai curand.
Imi pare sincer rau pentru tine si eu am fost intr-o asemena situatie si sunt fata...o fiinta atat de plapanda ...erau tot asa niste fete "smechere" repetente, iti dai seama in pauza mare fața de toti sa fi batut de niste matahale, nu-i placut maiales daca n-ai gandul sa te aperi lovind inapoi in cazul meu.
In fine am scapat dupa un timp doar cu batjocura zi de zi...
Aveam o prietena tare-n gura, ea le-a pus capac.
Tot asa poti face si tu

| Jenko08 explică (pentru SandraPparalelipipedop):

Multumesc pentru sfat, o sa iau atitudine sa vada ca nu sunt o victima careia ii este frica sa riposteze