| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am 13 ani aproape 14 si sunt baiat.Am o problema.Cand nu vorbesc cateva min sau secunde, deseori cand vreau sa zic ceva scot un sunet pitigaiat si tb sa tusesc putin ca sa imi revina vocea la normal.E destul de enervant.ce credeti ca am.Sa merg la doctor? Adica chestia asta a inceput sa mi se intample de curand.De vreo saptamana sau doua.

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Durează procesul ăsta de schimbare. happy Mai stai cam vreo 4-5 luni.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai de ce să îți faci griji.
Ești în perioada de dezvoltare.

| IgnatVictor a răspuns:

Nu este ceva grav. Ar trebui sa fie o schimbare a vocii, dar daca crezi ca ai ceva anume, ce nu este in regula, poti discuta cu parintii tai despre asta, desi sunt ferm convins ca nu este nimic de care sa iti faci griji. Dupa mine, este doar pubertatea care iti schimba corpul, incluzand si vocea.

| blzer a răspuns:

Este adolescența. happy
Ți se schimbă vocea, este un proces natural al fiecărui copil care se maturizează.
Nu e nimic anormal, stai liniștit.
Baftă!

| BunaZiuaMerio explică (pentru blzer):

Pai si cand se termina.Cand o sa am voce normala?

| blzer a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Durează procesul ăsta de schimbare. happy Mai stai cam vreo 4-5 luni.

| sudenta a răspuns:

Baietiloror li se schimba vocea la pubertate