| Daniel757 a întrebat:

Salut TPU! Am 13 ani și jumătate și mă tot gândesc dacă a apărut procesul de ginecomastie la mine (țin să menționez că mă dezvolt destul de ok, adică am 164 înălțime care este ok pentru vârsta mea, am par in unele zone). Sunt nedumerit mai ales pentru faptul că eu fac și sport, și mi-au crescut sânii, dar nu știu de ce. Vreau răspunsuri

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ginecomastia este grasime depusa pe sani la barbati.
Nu are importanta inaltimea, dar greutatea este vitala, fiindca ginecomastia apare la copii sau adulti superponderali (grasi si obezi).
Probab ca sportul pe care-l faci nu este suficientd e intens sa topeasca depunerile de grasime.
La 13 ani si 1.64m ar trebui sa ai 54kg.
Tu cate kg ai?

| Daniel757 explică (pentru Violleta2022):

Am de-abia 47 kg și sunt conștient că ar trebui sa am 54

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel757):

In cazul asta, este posibil sa ai un inbalans hormonal, odata ce ai sani de fata dar esti extrem de slab.
Recomand sa mergi de urgenta la un medic endocrinolog, pentru analize hormonale si tratament adecvat, ca sa te ajute sa te dezvolti normal ca baiat.

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Femeilor le plac barbatii tatosi si siguri pe sine, tine-o tot asa, rege

| CP16 a răspuns:

Sper ca n-ai bagat steroizi laughing, daca excludem probabilitatea asta ramane strict excesul de grasime.