| Itdpp958 a întrebat:

Bună! Am o problema și nu vreau sa fiu luata în ras, pentru mine este un subiect important. Menstruația mi-a venit la vârsta de 11 ani, aproape 12. Eu dintotdeauna am fost slaba și nu am avut forme. Nu este din cauza genei, fiindcă mama și mamaia au sani destul de mari, iar eu nu am deloc. Mi se pare ciudat faptul ca acum 2 sau 3 luni au început sa crească puțin în volum, dar nici nu se observa. Țin sa menționez ca acum am 16 și nu am deloc sani. Credeți că este normal ca sanii sa înceapă sa crească după 5 ani de la începutul menstruație (ei nu au crescut mult, doar s-au umflat puțin, nu știu cum sa explic). Eu as vrea sa am sani dar nu știu ce sa fac fiindcă sunt complexata de lucrul acesta pentru ca niciun băiat de care imi place nu se uit la mine. Nu vreau sa spuneți ca dacă ar fi persoana potrivita m-ar plăcea asa cum sunt pentru ca știu ca nu e asa. Ma gândesc sa cumpăr niște pastile de pe internet sau creme. Credeți că o să-mi crească sanii? Vreau păreri serioasa și ce îmi recomandați sa fac. Mulțumesc pentru fiecare răspuns!

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Au timp sa creasca, e genetic, priveste la mama ta, daca ea are vei avea si tu, si la faza cu baietii mai trebuie sa cresti putin dar crede-ma ca in momentul cand esti adult nu va conta intr-o proportie atat de mare pe cat crezi tu daca ai sani, cand spui "Nu vreau sa spuneți ca dacă ar fi persoana potrivita m-ar plăcea asa cum sunt pentru ca știu ca nu e asa." te inseli, momentan ai 16 ani, ce pretentii ai la pruncii de varsta ta? Normal ca numai fese si sani au in cap, e prea devreme pentru ei sa priveasca la altceva, ai putina rabdare sa cresti si vei da de persoane mature.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect nromal sa ai sanii foarte mici, cat esti inca copil in crestere, fiindca ciclul nu infleunteaza cresterea sanilor!
Toate la timpul lor, ai rabdare ca vor creste si sanii, oricum nu cred ca te pregatesti sa faci copii sis a-i alaptezi, de vrei musia sa ai sani mari acum.
Ce treaba are placutul unui baiat cu sanii mari?
Un om care te iubeste trebuie sa te iubeasca pentru tine, pentru caracterul tau, pentru personalitatea ta, pentru inima si bunatatea ta, nu pentru corpul tau, ca ala este iubire falsa, bazata pe interes si sex.
Imi pare rau sa te dezamagesc dar NU exista pastile de crescut sanii, exista doar pastile pentru oamnei naivi sau prosti care cred sunt dispusi sa arunce banii pe toate porcariile, acre oricum nu functioenaza, fiindca sanii tai cresc strict legat de HORMONII tai, hormoni care isi iau vitaminele si mineralele din HRANA pe care o manaci zilnic.
Cum tu spui ca esti foarte slaba, inseamna ca nu prea te hranesti normal si nici sanatos, de aceea hormonii tai nu sunt alimentati, ducand lipsa de vitamine si minerale ca in final sa-ti influenteze cresterea sanilor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Contrar a ce crezi tu, marimea sanilor tine predominant de genetica, urmata de distributia grasimii acumulate in corp, nu de pastile magice cumparate de pe siteuri care incearca sa te fraiereasca.Am fost si eu in pozitia ta, am intrat pe diverse linkuri si produse,, dedicate'', insa citind recenziile mi-am dat seama ca totul e fake, copy paste, pe toate siteurile.Din fericire, am asteptat sa mai treaca timpul, nu am dat banii pe prostii, iar surpriza a fost ca prioritatile s-au schimbat, mi-a mai venit mintea la cap si marimea sanilor era ultima problema din lume.In prezent nu mai dau doi bani pe asta, oricum mi-am gasit pe cineva care ma iubeste fix asa cum sunt.Presimt ca vei da ochii peste cap, insa vei intelege cand mai cresti.Adevarul e ca acele pastile iti vor umfla sanii, punandu-ti in mod inutil hormonii la treaba, doar cat timp le administrezi. Asadar atentie, deoarece dupa ce te opresti volumul lor va scadea la loc.In timpul menstruatiei e perfect normal sa se intample asa, e raspunsul firesc al organismului la schimbarile lunare.Am tinut neaparat sa te avertizez.Desigur ca tu esti libera sa faci cum doresti.

Nu are nicio logica sa te compari cu mama si bunica, implicit felul cum arata in prezent, caci in mod evident ele au peste 40 de ani, nu? Corpul tau va trece prin destule schimbari pana ajungi la varsta lor. Daca tii mortis, cere-le sa-ti arate poze din tinerete, tot de la varsta de 16 ani.Sunt sigura ca vei gasi mai multe asemanari decat diferente. Mai adaug ca atat timp cat procentul de grasime e foarte mic, sanii nu vor creste deloc, chiar daca, sa zicem, genetic ai putea ajunge la cupa C sau D.Multe femei capata forme abia dupa nastere, prin urmare unde te grabesti asa? Concentreaza-te pe aspectele tale la care poti lucra, nu pe marimea sanilor, fiindca oricum mai ai destul de crescut.O prietena a purtat cupa A pana pe la 22 de ani, dupa care a pus kilograme in plus si ce sa vezi, i-a crescut si marimea sutienului, pana la cupa C.Repet, nu-ti mai fa griji pentru asa ceva si nu te mai compara cu fetele/femeile din jur, iti face foarte rau pe termen lung! Baietii din liceu vor acum marea cu sarea, vor ce vad in filmele xxx, iar mai tarziu le va veni si lor mintea la cap, stai linistita.laughing E infinit mai important felul in care il faci pe acel baiat se simta in general, nu numai cand il chinuie hormonii sau apare tensiunea sexuala.Fii cu capul pe umeri si ai grija de tine.

| VoidEternal a răspuns:

Sânii cresc și la vârste mai înaintate, in funcție de profilul tău genetic. Sunt unele femei care atunci când se îngrașă, pun mai mult la sâni decât în restul corpului. Vezi Salma Hayek care zicea la 40 de ani că înca ii mai cresc.

In alta ordine de idei:
"Nu vreau sa spuneți ca dacă ar fi persoana potrivita m ar plăcea asa"

Vrei nu vrei, asta e adevărul.

Nu ai nevoie de pastile.