| KittyErza a întrebat:



Am 14 ani si trec clasa a 8-a, dar nu am idee la ce liceu vreau sa intru după. Ma pricep la limba engleză si am început sa studiez limba japoneza, dar fără cursuri sau ceva si de asemenea îmi place literatura, îmi place sa citesc cărți si sa scriu bloguri pe diverse rețele de socializare, sa îmi fac prieteni si de asemenea îmi place psihologia. Eu sunt genul de persoana care sta si analizează o persoana înainte sa o judece, eu sunt mai diferită de ceilalți... cel puțin asa cred. Ma refer la faptul ca eu nu sunt genul de persoana care își face selfie-uri sau tipul de fata gen "nu pot sa cred, m-a lăsat cu seen". Știu ca nu toată lumea e așa si de aceea eu am mai mulți prieteni virtuali. Eu m-am integrat in grupul prietenilor mei, dar numai ca sa nu par tipa ciudata. Cred ca am intrat prea mult in chestia asta, sper ca nu v-am plictisit. Eu nu spun ca toată lumea e așa, probabil m-am exprimat greșit, acesta e doar punctul meu de vedere.
Oricum, am cam derivat de la subiect. Am uitat sa menționez ca eu locuiesc cu bunica mea, iar mama mea, tatăl meu vitreg si fratele meu mai mic locuiesc in Belgia, si as vrea sa ma mut acolo si sa continui școala acolo însă nu prea am vorbit despre asta cu ei, dar cand vor veni in țara cu siguranța o sa o fac.
Eu m-am gândit la meseria de traducător sau poate psiholog dar mi-e teama ca eu doar consider ca am astfel de calități si nu as putea fi in stare, nici măcar nu prea știu despre ce e vorba in aceste meserii.
As vrea sa îmi dați sfaturi, ce credeti ca mi se potrivește si ce liceu ar trebui sa urmez? Eu învăț destul de bine la școala si nu sunt influențată ușor, ma refer la faptul ca eu sunt sigura ca nu vreau sa ma droghez sau sa fumez (nu am nimic cu oamenii care fumează), nici nu ma gândesc ca as vrea sa ma sinucid in anumite situații si știu ca viața merge înainte si încerc sa ma pregătesc singura pentru anumite situații ca sa nu renunț ușor dacă le voi întâlni.
Nu sunt sigura dacă anumite amănunte erau neaparat necesare, dar așa sunt eu, dau cam multe detalii si uneori ma abat de la subiect dar oricum, sper sa îmi dați sfaturi in legătura cu meseria pe care as putea sa o urmez in viitor.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat