| mihaideramis a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani si am 1.63, nu m-am mai inaltat cu mai mult de 2cm de 1 an, o sa mai cresc?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Na,asta e, ramai michee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde foarte mult de genetica.
Unii spun ca, vezi doamne, sportul ajuta la inaltare. Nu e asa. Eu (spre exemplu) la 13 ani aveam 1.70, fiind fată, si sportul imi era ceva de-a dreptul strain rolling on the floor Deci cam totul tine de genetica.
Sportul ajuta totusi la dezvoltarea armonioasa a corpupui. Dar nu inaltare. Dar altceva, care nu ca te ajuta sa cresti, dar te ajuta sa nu-ti opresti procesul de crestere, ar fi sa nu fumezi. Asta e una dintre cele mai mari greseli ale adolescentilor. Se apuca de fumat de la varste foarte mici cum ar fi 13 ani. Cunosc pe cineva care s-a apucat de fumat la 9 ani, iar la 90 a ramas cam pe la 155-160 cm. Dae asta e un caz rar. Depinde si de cat de repede au crescut parintii tai. Daca au avut un puseu de crestere in inaltime mai tarziu, cum ar fi 16 ani, s-ar putea sa ai si tu la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti creste pana la 20-21 chiar. Depinde cand se declanseaza la tine ''pubertatea'' laughing

| Iunicu a răspuns:

Și ce, dacă ești scund, ai vreun handicap?
Oamenii care se cred inferiori încearcă să recompenseze prin alte calități. Crede-mă de cele mai multe ori voi, ăștia mici, sunteți cei mai puternici.