| cosminraz a întrebat:

am 16 ani, cam 1. 60 inaltime si 74 de kg. vreau sa ma apuc de sala. exercitii de slabit stiu dar am auzit ca de la sala poti sa ramai mic... si asta chiar nu vreau.

Ati putea sa imi spuneti si mie ce exercitii NU trebuie facute pentru a nu ti se intarii articulatiile? si daca vreti si exercitii de slabit poate gasesc ceva nou. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Gabryel7 a răspuns:

Exercitiile care afecteaza cresterea in inaltime sunt reprezentate de cele care se bazeaza pe ridicarea de greutati excesive.

Nu exista nici o problema daca lucrezi cu gantere de 5kg, dar neaparat din pozitia stand pe spate sau in fund cu spatele perfect drept.
O sa ai un instructor care o sa te indrume.
Exercitii care te ajuta in cresterea in inaltime sunt tractiunile si abdomenele.
Pentru a slabi cel mai indicat este sa faci exercitii cardio gen alergat pe banda sau mersul cu bicicleta.

Daca ai nelamuriri lasa reply.
Hristos a inviat!

| Sergiu91 a răspuns:

Daca vrei sa cresti in inaltime poti incerca programul de crescut in inaltime al celor de la Cresterea in inaltime(inaltime.com). Eu am cumparat-o si m-am apucat de program de 2 zile, ceea ce ma motivat pe mine sa o cumpar a fost recomandarea unui prieten, care chiar a crescut 4 cm in inaltime in numai 3 saptamanistraight face si e de-o vaarsta cu mine...19 ani. Poti incerca. Baftra cu crescutul