| cosminraz a întrebat:

am 16 ani, cam 1. 57 inaltime si 74 de kg. vreau sa ma apuc de sala. exercitii de slabit stiu dar am auzit ca de la sala poti sa ramai mic... si asta chiar nu vreau.
Ati putea sa imi spuneti si mie ce exercitii NU trebuie facute pentru a nu ti se intarii articulatiile? si daca vrei si exercitii de slabit poate gasesc ceva nou. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Ca sa ramai mic iti trebuie o greutate mare sa preseze coloana, astfel discurile de crestere din fiecare vertebra o sa stagneze => ramai mic. ca sa eviti asta trebuie sa nu pui presiune asupra coloanei, sa o lasi sa se dezvolte. adica nu faci indreptari cu bara, genoflexiuni cu bara pe spate, exercitii pentru trapez. evita-le si nu vei avea probleme. poti sta dupa fiecare antrenament atarnat pe un palier 5 minute doar de maini. ajuta la crestere, nu mult, dar ajuta. si dupa un antrenament obositor 5 minute de atarnat chiar sunt bune. exercitii de slabit -> alergat. cel mai bun, cel mai util. fa repetari mai multe la fiecare exercitiu ca sa transpiri mai mult.

5 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

La 16 ani nu cred ca lucrezi cu greutatea necesara pentru a pune asa mare forta pe coloana... trage tare

| mousemagic a răspuns:

Salut...si eu am auzit ca sala iti poate afecta cresterea in inaltime si nu stiu daca e adevarat. dar poti sa faci inot.
citeste aici daca te intereseaza http://www.tpu.ro/sport/inotul-slabeste/
si desigur sa ceri parerea unui medic.

| alinutzu_6299 a răspuns:

Salut eu practic sala am tot 16 ani dar am 1. 86 inaltime dar din cate am auzit pe acolo unele aparate care iti preseaza coloana in mod special iti opresc cresterea deci du-te la sala si vorbeste cu instructoru si spune-i cum sta treaba si intreaba-l la ce aparate sa nu faci revino cu raspuns daca rezolvi ceva

Paste fericit!

| Euuw a răspuns:

Trebuie sa stii ca sala nu prea ajuta la slabit doar daca stai numai pe banda si bicicleta ..mai bine te apuci serios de-o dieta si exercitii (aerobic, abdomene) acasa. la sala de pun de obicei muschi si nu cred ca vrei asta. succes :*

| UrBaN99 a răspuns:

Este adevarat doar daca ridici greutati deaspura capului daca nu le ridici nu cred ca iti va afecta inaltimea si incerca sa nu te fortezi asa de tarebig grin incet incet o sa-ti formezi muschi si eu fac sala de la 12 ani si am 14 si nu m-a afectatbig grin(n-am ridicat greutati deasupra capului)