| ZakIsHere a întrebat:

am 17 ani si am o dilema mare. Vreau sa fug de acasa. Stau cu bunicii deoarece parintii sunt divortati iar bunicul m-a rasfatat in timp ce bunica e doar o scorpie. De cand am intrat in liceu viata mea a devenit un cosmar. Amandoi sunt impotriva mea deoarece nu am note bune la liceu ( sunt clasa a 10 - a ) si din cauza asta ma cearta mereu iar eu nu mai suport e mult prea stresant. Azi m-am certat cu ei si mi-au spus ca imi numara zilele cat mai stau in casa lor si ca sunt in c***t cu ochii, nimic bun pentru ei... Cuvintele astea m-au facut sa iau aceasta decizie. Acum vreau sa va intreb daca este o decizie buna sau nu. Cred ca e mai bine la orfelinat decat aici...

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si unde e dilema? Tu vrei sa fugi de acasa nu noi. Tu nu vei avea un acoperis asupra capului si nu vei sti daca ai ce sa mananci maine

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Lola05 a răspuns:

Stai cu bunicii pentru că părinții sunt divorțați? De ce nu stai cu mama? Sau cu tata? Ce dacă sunt divorțați? Există custodie, nu s-a stabilit încă sau pur și simplu nu le mai pasă de tine? Vreau să știu lucrurile astea înainte să-ți pot da un răspuns...

| yosara a răspuns:

Daca nici tu nu stii daca e bine sau rau, baga-ti picioarele in apa rece si apuca-te de invatat.

Unii sunt un **** cu ochi pentru proprii lor parinti (eu) si pe langa asta ai mei au divortat cand avem 3 ani si acum am un tata vitreg si pana am terminat liceul am fost facuta albie de porci si mi s-a pus si funda, deci...nu stiu ce sa zic..am stat si eu cu bunica o perioada...in final a murit, deci fara panica. Acuma nu zic sa astepti pana o sa moara, zic sa stai linistita, si daca tu crezi ca unde te vei duce va fi mai bine, atunci fa asta. Dar sunt multe la mijloc. Bani, mancare, haine noi, rechizite, bagaj, un acoperis de-asupra capului, etc, iar tu esti inca un copil. Un copil mare. Trebuie sa accepti cam tot ce ti se intampla cu gandul ca roata se va intoarca. Gandeste-te ca si tu probabil vei avea un copil. Cu chiu, cu vai iti vei permite sa il trimiti la scoala, tu ai problemele tale, vrei ca totul sa mearge struna, si te trezesti ca fuge copilul de acasa si mai treci si prin divort. Nu e ok..Si stiu sigur ca in casele de copii nu e sigur. In primul rand esti batut, nimanui nu ii pasa de tine si colegii o sa te vrea doar violat/a. Pe langa asta, la 18 ani zbori de acolo, si de obicei nimeni nu mai sta de invatat, si se apuca de munca. Deci tu decizi daca vrei sa ai mai multa scoala decat bunicii si parintii la un loc si apoi sa te doara la basca, sau daca vrei sa pici intr-o extrema deloc comoda.

Nu stiu daca o sa gasesti, dar cauta imagini si clipuri din orfelinate, si vezi ce e pe acolo. Eu stiu doar ca este iad si nici un copil nu s-ar intoarce acolo. Multi copii care au trecut prin orfelinat au zis ca mai bine dormeau in parc iarna. Daca e mai bine sa dormi in parc iarna decat sa stai cu bunicii, si sa mananci scoarta de copaci, atunci fa ce te taie capul.

Totusi tine cont si de faptul ca nu esti singurul copil care trece prin greutati, si totusi tu esti unul dintre cei care vor sa fuga de realitate doar pentru ca nu o pot infrange. Lupta frate, fii tare si incerca sa inveti, ca asta e scopul lor. Sa te faca sa inveti rahaturile de la liceu. Baga mare, ca oriunde ajugi tot va trebuii sa inveti, iar daca nu faci asta esti catalogat drept prost. De toata lumea, nu doar de bunici.Zic sa mai rezisti un pic, ca vor doar sa inveti, si daca faci asta nu vor mai avea ce spune. Arata-le ca nu esti chiar **** cu ochi.

Bafta! O sa ai nevoie.