| Cococool173 a întrebat:

Hey....stiu ca e ciudata intrebarea dar... Nu prea vorbesc cu parintii mei pentru ca: 1 mama mea este la servici si dupa servici se duce la cursuri de medicina si vine la 6 seara si cand ma duc la ea o doare capul si ma,, goneste" in camera mea sau imi zice sa tac. 2 tatal meu pleaca la 1 jumatate ziua si eu atunci sunt la scoala si nu am timp sa il vad; 3 bunicii mei stau prin oras la verișoară mea,(fiindca ea este preferata lor); 4 parintii mei se cearta tot timpul... Simt ca nu am parinti,nu mai suport, vreau sa petrec timpul cu ei, sa ma joc remi cu bunicul meu, dar acum sta doar plecat...f Fratele meu este la liceu, nu ma mai vrea... Colegii mei nu ma suporta... Sunt urata... Nu ma mai suport psihic, simt ca disper! Vreau o familie ca in povesti....sa ma joc... Fara certuri, sa le pot spune ce visuri am...

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur nu ești urâtă. Cu părinții este bine să schimbi câteva cvine pe zi.
Poți să ai acasă un cățel sau un pisic?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Andra9pk a răspuns:

Cand ii prinzi acasa,liberi,discuta serios cu ei despre treaba asta. Spune-le exact cum te simti si ce iti doresti de la ei. Am trecut si eu candva prin asta si pana nu i-am luat la o discutie serioasa nu si-au dat seama,ei fiind ocupati cu ale lor. naspa e ca, multi parinti cred ca un copil se multumeste cu partea financiara doar, uita sa isi mai arate afectiunea. La un moment dat isi vor da seama ca a trecut timpul, tu cresti, apar regretele ca nu au avut "timp de tine". se va intoarce roata sa zic asa, iar tu vei fi cea care nu va mai avea timp pentru ei.laughing

| Cococool173 explică (pentru Andra9pk):

Pai nici odata nu au timp si pentru mine...tot timpul sunt ocupatii...

| AlexAL275 a răspuns:

Cel mai bine atunci când toată lumea te lasă este să-ți dai seama că nu ești singur/singură în viață aceasta, te ai pe tine. Ce contează mai mult? Ți-aș sugera să nu mai crezi despre tine că ești urâtă, deoarece odată repetat acest cuvânt va intra în subconștient( ca o comandă) și îți vei zice mereu asta urmând ca apoi să ajungi la depresie. Subconștientul nu știe dacă informația este bună sau rea, așa că ar fi bine să te oprești. Ai putea începe cu afirmații pozitive " Sunt o tânără frumoasă și foarte ambițioasă". Mult succes!

| EuSuntRobertel a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru tot ce tii se intampla si sincer, mi-as dori sa poti schimba asta, dar dupa tot ceea ce ai spus ca tii se intampla si cu mentalitatea tuturor din ziua de azi...nu stiu cate sanse ai sa vorbesti cu o persoana din familia ta si sa rezolvi ceva pentru ca fiecare are problemele lor si nu-si face griji de ceilalti, daca intelegi... Totusi incearca sa vorbesti cu cine te intelegi cel mai bine din familie sau cine te poate asculta, cineva care poate sa-ti ofere ceva, sa schimbe ceva in familia ta sau cum a spus MilkaGurlRo, sa vorbesti cu diriginta ta despre asta si sa o rogi sa vorbeasca cu parintii/bunicii tai, poate va rezolva ceva. Pe langa asta tu trebuie sa inveti sa fii mai puternica psihic, sa-ti antrenezi mintea si sufletul. Asta o poti face prin a citi carti motivationale, de dezvoltare personala. Trebuie sa iti cresti increderea in tine si sa ai singura grija de tine, sa nu te bazezi pe nimeni. Sper ca te-am putut ajuta prin sugestiile mele. Daca mai ai nevoie de ceva, nu ezita sa ma contactezi. Ai grija de tine si multa bafta!

| MilkaGurlRo a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ei, sa le spui ce te deranjeaza si ca ai vrea sa petreci mai mult timp cu ei. Din pacate, m.am aflat intr-o situatie asemanatoare si s-a rezolvat doar dupa ce diriginta a sunat.o pe mama sa ii spuna ca m.am taiat. Mda, dupa asta totul a fost inzecit mai bine. Vorbeste si cu bunicii tai si spune.le ca tu crezi ca o prefera pe verisoara ta. Sunt sigura ca nu e adevarat, iar in legatura cu fratele... Poti discuta si cu el? Mult noroc!