| raperul99 a întrebat:

Salut, parintii mei se cearta, tipa, se lovesc in fiecare zi cand tatal meu se imbata, mama mea nu vrea sa ia o decizie odata deoarece nu poate in zilele astea, vreau si eu o parere va rog frumos ca nu mai suport de 11 ani incoace!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Parerea e ca situatia e nasoala dar nu stiu cu ce te ajuta. Daca esti major, cara-te cat poti de repede. Daca se bat in parte si da si unul si celalalt atunci mai degraba amandoi la psiholog (sau direct la psihiatru?). Daca doar unul agreseaza atunci mai bine la politie. Nu stiu daca merge cu preotul, pe unii ii mai rusineaza si asta desi romanu' e ipocrit - e in stare sa-ti ia gatu' daca zici ceva de religia milenara si familia traditionala dar se poarta contrar a tot ce inseamna normalitate familiala sau recomandata de biblie.

Daca esti minor este mult mai nasol. Poti vorbi cu pshilogul scolii/diriginte/director. Daca ai alte rude care sa te poate creste e posibil sa ajungi la ele (daca pot si vor). Va intra pe fir protectia copilului, daca nu ai rude e posibil sa ajungi la stat (cred ca un asistent maternal sau nu stiu cum le zice exact).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu amandoi, dar alege momentul cand tatal tau nu este beat.
Spune-le ce ai pe suflet si roaga-i sa gaseasca o solutie, fiindca nu mai poti sa traiesti asa.

| zilog a răspuns:

Marită-te cu unul bogat si pleaca din casa lor

| Julyjuly1998 a răspuns:

Încearcă sa i deschizi ochii mamei tale..se supune la niște abuzuri oribile la fel și pe tine