| edy423 a întrebat:

Am 17 ani și am o mare problema, sunt bâlbâitlaughing. Mda, am inceput să mă bâlbâi prin clasa a 6-a și de atunci a început totul. In clasele primare aveam o dicție foarte buna dar acum se întâmplă că la unele cuvinte gen aeroplan sa zic a-a-a--aeroplan. Și nu pot sa citesc cu voce tare sau să răspund la clasă. Singur pot citi dar când sun mai multe persoane langa mine o iau raznalaughing Am căutat diferite metode pe net, exerciții de dicție, am fost chiar și la logoped și nimic... Ceva sfaturi? P.s Am văzut pe net și ceva pastile anti-balbaiala sau ceva gen dar se pare că erau anti depresie.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil ai dezvoltat anxietate sociala citeste despre ea si mergi la psiholog

| Socke a răspuns:

laughing. Posibil sa ai emotii cand citesti ceva in fata colegilor.Incearca sa citesti acasa in fata parintilor sau a prietenilor mai buni, apoi si la scoala.O sa fie mai greu la inceput(si penibil), dar o sa-i amuze.In final daca exersezi mai mult te rezolvi tu cumva.