| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns la liceu(clasa 9)intr-o clasa de ciudati in care jumatate sunt tocilari, jumatate smecheri chiulangii si fumatori. Eu nu ma incadrez in niciun grup, deci am cam ramas pe dinafara. Nu am reusit sa-mi fac niciun prieten. In pauze toata lumea se duce pe la prietenii lor din alte clase. Problema e ca din fostii mei colegi nu a ajuns nimeni la liceul la care sunt eu. Toti ceilalti vorbesc despre subiecte ciudate de pilda,, testul de la ultima ora" sau,, tu de ce fumezi cu biluta". Pe-afara nu iese nimeni si deci in pauze nu prea am ce sa fac.
Pe-afara nu iese nimeni(in timpul liber, in weekend).
Din pacate nu m-am integrat cu succes aici, in noua clasa si mi-e dor de fosta. Acum va rog eu frumos sa-mi dati niste sfaturi please! Chiar ma gandeam ca in liceu vor fi cei mai frumosi 4 ani din viata mea, dar cred ca va fi doar,, un cimitir al tineretii mele".
Voi ce ati face in locul meu?
P.S. de transferat nu ma mai pot transfera.
FUNDA!

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și ce e rau in a fi diferit de ceilalți?
Ieși și tu prin pauze, poate îți faci prieteni din alte clase. Vezi poate ai pe cineva prin zona pe unde stai cu care poți merge pana acasă sau o parte din drum și intri în vorba cu el.

| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa fie cei mai frumoși din viata da nici ca la cimitir nu te vei simti. Sa nu exagerăm. La scoala mergi sa înveți. De ce crezi ca tocilarii aia vorbesc intr una de lectii? Vor sa fie activi si sa aiba mai mari șanse de a lua bacul. Se pregătesc de acum ca sa se asigure. Pana la urma,nu ti cere nimeni sa fi tocilar,dar nici sa faci prezența degeaba. Cat despre cei șmecheri sau cum ii vezi tu,încearcă să se integreze,sa socializeze si de ce Nu,sa ramana cu prietenii până la sfârșitul liceului sau dacă se poate,si dupa. De Ce? E o realizare personală. Ei doar fac prezenta dar nu vor sa se plictiseala si cum nu invata,își fac ei propriile ocupații. Cata vreme termina liceul si nu stiu, nu se drogheaza, e totul în regulă. Nu ti recomand sa fumezi sau sa tocesti. Iti recomand ca in anii ăștia sa ti faci cunostinte, de la tine din clasa sau din alta parte si da, sa înveți si nu doar pentru bac ci si pentru propria cultură generală. Succes la liceu!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Multumesc! Eu chiar invat(nu tocesc). Sunt printre cei mai buni din clasa. Nu vreau sa fiu vreun smecher cu fite in cap.
Doar ca ma cam deranjeaza ca nu am prieteni din noua clasa cu care sa ma mai intalnesc, sa vorbim, sa ne jucam/distram, sa radem si altele. Exact cum faceam si cu cei din fosta clasa.
Dimpotriva, credeam ca la liceu va fi si mai mare distractia, dar se pare ca nu e chiar asa. Si nu pot,, doar sa am niste cunostinte". Adica cu vechii colegi nu prea mai tin asa de bine legatura, iar cu cei mai buni prieteni ma mai intalnesc doar din cand in cand. Pana la urma vorba aia:,, la fiecare 7 ani un om isi pierde toti prietenii, dar aceia sunt inlocuiti de altii.". Se pare ca nu si in cazul meu...
Sunt foarte dezamagit de noua clasa, dar transferul nu e o solutie.
Inteleg ca trebuie sa invat(chiar o fac cu seriozitate), dar mereu am si invatat si m-am mai si jucat, doar ca acum nu prea am asa cu cine sa am distrez.
In noua clasa sunt 23 de fete si 8 baieti. Din grupul de tocilari, de fapt sunt cam 10 fete care mereu vorbesc intre ele numai si e cam ciudat ca intr-un grup sa fie un singur baiat cu 10 fete, zic si eu.
Si de fapt la mine in clasa sunt cam 3 grupusoare:cel de golani, ala de tocilare si ala de ciudati care rad ca prostii din orice si se comporta ca niste drogati(unul dintre ei e gay chiar). Iar eu nu ma regasesc in niciunul dintre ele din pacate.
De fapt am cam reusit eu asa sa ma imprietenesc cu vreo 4-5, dar 2 sunt de la un grup, unul de la altul, si inca vreo 2 de la alt grup, deci e cam greu sa vorbesti cu toti 4-5 in acelasi timp. Deci viata mea sociala nu e chiar asa depravata, dar totusi...
Am impresia totusi ca sunt singurul din clasa cu problema asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scoala a inceput sa devina un chin pentru mine. Nici profi buni n-am care sa predea serios(desi eu invat cum pot din carti si de pe google), nici prieteni n-am cu care sa ma intalnesc acolo. Pur si simplu ma duc doar ca sa nu-mi iau absenta. Asta a ajuns sa fie motivul principal pentru care vin la scoala. Iar gandul meu de gand intru pe poarta: sa vina odata ora 14:00, ca atunci terminam noi orele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum au zis si altii, nu e rau sa fii diferit, adaug eu, cat timp esti pe drumul cel bun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai si drumul cel bun inseamna plictiseala maxima timp de 4 ani?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Macar nu fumezi, nu bei, nu te droghezi.
Pana la urma si mie mi s-a intamplat la fel cu liceul... 4 ani de n-am interactionat cu nimeni. Totusi am mers pe drum relativ prost, puteam sa dau la un liceu mai bun, dar am preferat sa fiu destept printre prosti... si asa am ajuns la plictiseala maxima timp de 4 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am ajuns(si aici fara sa ma laud sau ceva) destept printre destepti, dar tot plictiseala e si aici, la,, liceul de top". Uneori stau si ma gandesc,, daca nu as fi dat la acest liceu poate as fi trait toata viata cu impresia ca acolo e cel mai bine"

| SingPlicti a răspuns:

Naspa treaba. chiar nu stiu ce sa zic ca n-am avut niciodata problema asta. ce as face daca as fi in locul tau? nu vad nici o problema in a fi incunjurat de 10 fete. insa nu flirta cu ele. daca iti place una si o deveniti prieteni ok dar nu si cu a doua ca te "manaca" cu barfa.
nu te feri nici de smecheri. daca ai ocazia ajuta-l pe cel/i mai jmecheri la o tema ceva (nu o fa/sccrie pentru el dar spune-i raspunsurile). doar atat cat sa ai loc de "buna ziua" si spate in caz de ceva. la urma urmei esti la liceu. si vezi ca soala e mare, cu siguranta mai este cel putin unul cu aceleasi interese cu ale tale. de ce sa te limitezi la 30 din 300?