| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Am auzit zvonuri referitoare la continuarea grevei de către profesori, care ar urma să se redeclanșeze la începutul anului următor. Voi ce credeți? Așa se va întâmpla? Și dacă da, va dura mai mult de o lună? Sunt foarte curios să aflu, mai ales că această informație mă privește în mod direct, ca elev în clasa a XI-a, care dă la anul bacul.

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Bine ar fi sa iasă toți - nu numai profesorii - în stradă să protesteze scăderea drastica a calității vieții.
Totuși, e o prostie să ceri mai mulți bani de la cei care nu controlează prețurile, lăsând pe cei care se lăcomesc accelerând inflația in deplină pace...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru carevaescu):

Cum adica nu controleaza preturile? Orice cretinatate de lege nou aparuta in domeniul fiscal afecteaza in mod direct preturile.

| carevaescu a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Afecteaza, cert, dar in capitalism e mai complicata treaba

| ALM2000RO a răspuns:

Cred că ar putea să iasă sindicatele din învățământ din nou în stradă, dar nu știu dacă va dura mai mult de o lună.
Ori au demnitate și nu cedează până nu își onorează guvernanții promisiunile față de ei și până nu obțin ce vor (și merită), ori se lasă iar ademeniți liderii de sindicat de guvern cu promisiuni false și rezolvări parțiale (gen genul 1 sau 2 din 10) ale problemelor din sistem și astfel încetează greva.
Data trecută s-au mulțumit cu puțin și au renunțat la luptă, acum sper să nu mai facă la fel.