| thefriendlyguy101 a întrebat:

Salut TPU, am bacul anul asta si inca nu stiu nimic. Fac meditatii la toate materiile (in cazul meu mate, romana, bio) dar nu prea le am cu invatatul. Dupa ce vin de la meditatii mi se ia tot cheful sa mai fac ceva in ziua aia. Daca vreau sa invat nu retin nimic si sincer nici nu prea vreau sa o fac. Toti prietenii mei care sunt a 12 a nu stiu nimic si le se rupe de bac sau stiu materia deja fara sa invete si nu inteleg cum reusesc. Ei sunt non stop afara si normal ca ies si eu. Ceva sfaturi ce sa fac? Stiu ca nu e ok sa iesi afara non stop cand ai da bacul dar nici nu vreau sa raman in casa 4 luni de zile in timp ce toata lumea e afara.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sincer nici nu prea vreau sa o fac.
De aici vine treaba.
Depinde de vrei.
Voiam să intru la facultate. O vară întreagă nu am ieșit din casă. Învățam 16 ore pe zi.
Sfatul este să vrei. Cum să vrei, asta numai tu știi.

| AlexValentinn a răspuns:

Nu trebuie sa stai 4 luni in casa fara sa iesi afara. Eu am dat bacul anul trecut tot la romana mate bio si am luat 8.50 bio 6.30 romana si 2.80 mate am ramas cu matematica sa o dau anul asta dar la mate nu am luat ca nici macar peste formule nu m-am uitat. La bio am invatat cam o luna jumate sau 2 zilnic, prima luna am invatat 2-3 ore pe zi, iar a 2 a luna doar repetam ce am invatat si stateam o juma de ora pe zi. La romana nu am invatat absolut nimic, nici macar la subiectul 3 si am luat 6.30 din 7 pentru ca eu am scris doar la subiectul 1 si 2, si daca invatam cateva formule la mate cu matrici determinanti ceva pe la subiectu 1 luam 5-ul lejer si acolo, dar nu e problema. In concluzie, la biologie e un pic de tocit dar nu foarte mult, la mate daca inveti formulele la matrici care are 15p exercitiul, inveti formulele si la legi de compozitie are tot 15p si mai faci 3 subpuncte la subiectul 1 care este destul de usor iei 5 lejer, iar la romana nici macar nu trebuie sa inveti subiectul 3, daca ai un pic de creativitate si intelegi textul de la subiectul 1 pentru ca iti da exercitii legate de text iei si acolo nota buna si uite asa ai luat bacul.