| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Sa schimb materia la alegere la bac cu o luna inainte?
Salut TPU! Sunt clasa a 12-a si in principiu dau bacul la fizica: eu nu am invatat absolut deloc inainte dar m-am apucat anul acesta si m-am pregatit destul de serios; practic am terminat toata materia de Bac. M-am pregatit cu profesorul de la meditatii intrebandu-l in general la problemele la care nu mai stiam. Totusi abia acum am realizat ca e o mare diferenta intre a sti ceva la fizica si a lua o nota mare in bac la fizica- de stiut stiu ceva, dar nu ma astept sa iau mai mult de 7.5(asta e maximul). Asta este o problema foarte grava deoarece eu mai vreau sa dau si la facultati unde se intra pe baza de dosar si unde implicit imi trebuie nota cat mai mare ca sa intru. Din acest motiv, ma gandesc sa schimb pe biologie. Stiu ca probabil este prea tarziu ca sa schimb avand in vedera ca eu nu am invatat absolut nimic pentru bacul la bio pana acum +ca la fizica am parcurs toata materia din care dau bacul. Dar, ideea e ca la biologie daca mi-am invatat bine am certitudinea ca iau o anumita nota (in cazul meu macar 7.5) in timp ce la fizica, desi m-am pregatit poate sa pice o problema ciudata la care sa nu fac nimic. Am auzit de la multe persoane ca bacul la bio ar fi foarte usor si poti lua lejer peste 8. Sunt confuz si nu stiu ce sa fac: sa raman pe fizica, unde am invatat tot teoretic dar imi poate pica o problema dificila la care sa nu ma descurc deloc sau sa schimb pe bio, unde nu mi-am invatat nimic si trebuie s-o iau de la 0, dar daca invat ceva stiu sigur ca iau macar un 7.5? Tin sa mentionez si ca trebuie sa ma mai pregatesc si la mate si romana temeinic, astfel, nu pot sa-mi dedic mai mult de 2-3 ore pe zi biologiei. La biologie, cunosc o vecina care a luat 10 in bac la bio si da meditatii iar cei care au facut cu ea sunt foarte multumiti; as putea sa apelez la ea pentru pregatirea la bac bio.Deci:
Ce ar trebui sa fac? Sa raman pe fizica riscand sa ma incurc sau sa schimb pe bio unde s-o iau de la 0 dar daca mi-am invatat am certitudinea ca iau macar 7.5-ul? Mai am timp sa-mi invat materia la bio (nu conteaza daca 9/10 sau 11/12, ma gandesc ca tot pe acolo e volumul) daca imi aloc doar 2-3 ore pe zi(invatat strict-fara pauze sau uitat pe telefon sau uitat pe pereti)? Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca decat sa o iei de la 0 cu biologia mai bine mai recapitulezi ce ai invatat la fizica, pana te perfectionezi.
La ce facultate vrei sa dai? Sa stii ca la multe poti intra si cu nota 6-7, deci nu trebuie sa te stresezi.

| MamaligaCuCarnatzy explică (pentru anonim_4396):

Atat la cele de inginerie(motiv pentru care m-am apucat de fizica) cat si la cateva sectii din ASE (unde se intra pe baza de dosar)...din pacate nici la admiteri nu pot sa spun ca excelez - e posibil sa intru, e posibil sa nu. De asta sunt asa stresat de situatia asta.
Multumescu mult de tot pentru raspuns! Iti dau funda diseara daca e, sa vad ce raspunsuri mai primesc.

| MamaligaCuCarnatzy explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca mai sunt, dar mi-e tare frica ca o sa creasca. De exemplu la contabilitate s-a intrat cu 6.88 din cate stiu anul acest(la taxa). Daca presupunand eu iau 7.5 mate, 8 romana, 6.5 materia la alegere si se intra 7.5 (eu avand media la bac 7.33)...ce fac in cazul asta? Nu intru ca n-am medie. Oricum multumesc inca o data mult de tot de raspuns si multumesc pentru consolare!

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă profesorul e de acord să schimbi materia atunci e decizia ta.

| zurick a răspuns:

La inginerie nu dai admiterea pe fizică?

| MamaligaCuCarnatzy explică (pentru zurick):

Ba da...de asta am ales sa dau bacul la fizica; daca tot invat pentru admitere macar sa scap si de bac...dar lucurile nu stau chiar asa, bacul la fizica e mult mai greu iar daca as lua o nota mica m-ar afecta (deoarece pe langa inginerie mai vreau sa incerc si la ASE sau alte facultati unde se intra pe baza de dosar si implicit conteaza sa ai medie cat mai mare in bac ca sa intri).