| TommyVercetti a întrebat:

Salut TPU
Am cateva probleme cu colegii si in general cu parintii. Sper sa ma puteti intelege happy
Sunt in clasa a 7-a si de obicei colegii se leaga de mine fara sa le fac nimic,vin la banca mea si incep sa vorbeasca neintrebati, uneori ma insulta si cauta bataie.Totusi,eu sunt o fire calma, pana acum am ajutat pe oricine a avut nevoie.Cand cineva a avut nevoie de ajutor(la teme spre exemplu),l-am ajutat, dar nimeni nu pare sa imi aprecieze bunatatea.Din clasa a 5-a, in fiecare an am cam aceleasi probleme.Incerc sa ma imprietenesc cu asa numitii "colegi", insa nu se poate.De obicei stau in banca si nu prea ies in pauze,nu prea vorbesc cu ei,iar acestia vin la mine si ma bat la cap, dupa se asteapta sa-i ajut la o tema si dupa incearca sa spuna chestii banale ca sa nu-i comunic dirigintei despre ceea ce fac ei.In mare,sunt foarte prietenos,niciodata nu sar la bataie si incerc sa rezolv oricine problema cu vorba buna,insa vad ca nu merge. Daca incerc sa-l bat pe unul, toti sar sa-l apare.Cum ar veni, ei sunt un grup format din copii needucati si incompetenti.
Parintii nu prea ma inteleg de la o vreme.Cand eram mai mic se purtau destul de frumos cu mine, insa acum nu stiu ce sa zic.Doar mama ma mai ajuta uneori la teme, insa si ea mai e violenta uneori si incerc sa nu-mi pierd cumpatul. Tata nu face prea multe pentru mine.Toata ziua si noaptea tine aparatele aprinse si asculta muzica,ba la radio ba la combina, ba la CD reader.Cand il rog sa ma ajute cu ceva,nu vrea si in mare parte e cam violent si el, sare de obicei la bataie(chiar daca acum am 13 ani si nu mai sunt asa de mic).
Dar in general, am probleme la scoala si v-as ruga sa ma ajutati daca se poate.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

Poarta.te si tu urat cu ei. Poti incepe cu a nu.i mai ajuta la teme. Cand te tachineaza Joaca.te pe telefon, nu le zice nimic si spune.i dirigintei dupa, e spre binele tau, astfel vei trai in calvar toti anii de generala! Si cum sunt parintii tai violenti? Ce fapte ii fac sa fie asa? Poate si din cauza lor esti mai timorat. Dupa cum scrii, mi se pari un baietel inteligent si matur, pentru varsta ta! Deaceea cred ca vei rezolva problemele! Fi asa de matur in cat sa ii spui dirigintei!

| SilviaVrm a răspuns:

Nu va inteleg pe voi astia care sunteti intr-o scoala super nasoala, va plangeti intruna ca ori aveti prea mult de invatat, ori e prea greu si luati note mici ori sunt colegii naspa dar tot acolo stati. e o tara libera, transfera-te! cu siguranta o sa gasesti in alta parte lume care o sa te aprecieze. si nu uita, cand esti bun esti luat de prost deci trateaza lumea exact cum te trateaza pe tine ca daca faci "acte de caritate" gratuit unei persoane caruia nu ii pasa, nu schimba absolut cu nimic situatia laughing bafta!

| Biancamirela11 a răspuns:

Pot spune ca te inteleg...in plus si eu sunt clasa a7a si eu la fel ca si tine sunt o persoana buna si prietenoasa si incerc sa ii ajut pe cei din jurul meu cu ce pot.Anul trecut am avut o colega cu care ma inprietenisem si eram destul de apropiate, dar la un moment mi-am dat seama ca este numai pe interes in sensul ca ea era prietena cu mine numai cand avea nevoie sa o ajut la teme, teste etc. si mi-au si spus uni colegi ca ea nu este prietena cu mine si vrea doar sa se foloseasca de mine. La inceput nici nu prea ii bagam in seama insa apoi mi s-au adeverit banuielile..anul asta m-am mutat la alta scoala si am vazut ce fata aceea nici nu ma mai baga in seama la ineput cand m-am mutat ma mai suna, dar acum nu, aceste lucrturi imi confirma inca o data ca ea ma baga in seama numai cund avea chef. La scoala unde sunt acum am cateva prietene, dar mai sunt si uni colegi mai rautaciosi dar eu incerc pe cat de mult sa nu ii bag inseama. Parerea mea este sa nu ii bagi in seama, stiu ca e greu si inteleg prin ce treci, dar intr-o zi cu siguranta vei gasi oameni care sa te intelega si sa te aprecieze pentru bunatatea ta. Poate ca ar trebui sa dicuti cu dirigntele sau diriginta ta si sa ii spui ce se intampla in clasa si CA PARINTI TAI NU TE INTELEG, cu siguranta ea v-a discuta si cu parinti tai si vei rezolva intr-un final problema. Iti urez multa bafta happy