| Nechifor_Denis_2002 a întrebat:

Am luat 5 la mate in test si 6 pentru ca nu mi-am facut tema.Eu am avut numai 8 si 9. Ce as putea sa fac incat sa am media 9 pe sem 2?

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Pentru a iti scoate media 9 pe semestrul doi, ai mai avea nevoie de 4 note de 10 minim. Este greu, dar nu imposibil, deoarece cu 5 ore de mate pe saptamana ai nevoie de 6 note in total, deci te-ai incadra in privinta asta.

Succes!

| Nechifor_Denis_2002 explică (pentru Mandeliu):

Si daca eu o vreau de 8, 68?

| Mandeliu a răspuns (pentru Nechifor_Denis_2002):

Mediile semestriale se calculeaza fix, adica pe un semestru fie poti avea 8 sau 9, in nici un caz cu virgula. In general mediile dau cu virgula, insa ele se rotunjesc prin adaos sau lipsa.

Doar media de pe ambele semestre o poti avea cu virgula, respectiv daca pe primul semestru ai nota 8 iar pe al doilea semestru ai nota 9, media ta anuala la acea materie va fi de 8, 5.

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

E greu sa mai scoti media 9 cu 2 note mici deja luate, teoretic iti mai trebuie 4 note de 10...

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să înveți și să iei note mari, note de de 10.