| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de raspuns la urmatoare intrebare:
Daca vreau sa imi schimb memoria Ram la laptop are ceva daca memorile noi au viteza mai mare si daca da de ce?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suporta 8 Gb DDR3 total. Banuiesc ca are 2 sloturi, decu 4 Gb pe slot. Frecventa maxima este 1066 Mhz.
Uite ceva pe aici: http://www.emag.ro/memorii1201529825/filter/frecventa-mhz--v566,1066-i2389

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoria trebuie sa aiba capacitatea si viteza de transfer suportate de placa de baza. Daca placa de baza nu suporta de cat 4 Gb la 1333 Mhz nu vei putea pune 8Gb la 1600Mhz. Se vor bloca si nu va porni laptopul.

| 01Snake a răspuns (pentru Salontanul):

Pai la specificatile de la laptop scrie ca suporta 8gb ram dar nu stiu viteza

| Salontanul a răspuns (pentru 01Snake):

Era bine daca ne spuneai denumirea si modelul laptopului.

| 01Snake a răspuns (pentru Salontanul):

Acer Aspire 5742G

| 01Snake a răspuns:

Acer aspire 5742G