| AndreiTudor1 a întrebat:

Salut TPU am o întrebare ma doare măseaua de o săptămâna, și când beau ceva lichid ma doare și nu stiu de ce, la dentist mi-e frica sa merg nu stiu ce sa fac

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca ai infectie poti lua si antibiotic, te lasa doar pe moment dupa revine, fa-ti progamare la dentist, sensibilitatea la rece sau cald tine de nerv, daca mergi sa-ti scoata nervul, sa iti curete maseaua dupa sa o plombeze nu vei mai avea probleme, cu cat stai mai mult, cu atat se gaureste mai tare si o pierzi.
Gandeste-te ca numai pentru o masea un implant costa incepand de la 4000 lei, ai grija de masele cat inca le ai.

| dullcat a răspuns:

Buna.Multa lume se teme de dentist, dar majoritatea adultilor tot aleg sa mearga.Asa e cel mai corect pentru sanatatea ta.In caz ca tot amani, te vei trezi cu dureri si mai intense decat cele pe care le ai acum si iti vei fi dorit sa mergi mai devreme la dentist(adica aucum). Daca e infectie sa stii ca poate urca mai sus la cap si iti poate pune viata in pericol.Chiar nu e deloc de joaca cu asa ceva.

| Catrice a răspuns:

Stai asa oricum mori într-o zi ca e mâine ca e peste 20 ani tot aia e e și asa suprapopulata planeta

| haileewatson a răspuns:

Eu nu stiu ce e in capul vostru, astora care stati de o saptamana cu durere de dinti fara sa mergeti la dentist.

Crezi ca se rezolva pe cont propriu sau ce? Nici macar nu stii ce e acolo. Poate sa fie o infectie, o carie, un dinte spart, etc.

Si de ce sa-ti fie frica? Crezi ca te omoara sau ce?

Dar na, stai acasa in continuare pana cand se inrautateste infectia si iti pierzi dintele de tot laughing))