| zickuo a întrebat:

am o... mica mare problema. Am sa incep cu o intrebare : Voi nu stati cu,, morcovul in fund" cand mergeti la scoala gen : Daca ma asculta si nu stiu. etc etc.?
Recunosc nu prea invat deci mi se pare oarecum normal sa mi se intample.
As dori o parere de la niste elevi seriosi si silitori.
1. Voi aveti aceasta frica?
2. E posibil sa retii atata informatie? ( la biologie de ex. 4-5 pagini caiet studentesc straight face )
3. Cam cat timp invatati?

Multumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| RaDuk a răspuns:

O sa iti raspund pe rand.

1. Normal ca orice elev are un sentiment ciudat atunci cand se duce la scoala si stie ca nu a invatat, fie acel sentiment frica sau orice altceva.

2. Da este posibil daca inveti "cu cap". Nimeni nu zice sa inveti chiar tot ce e in caiet pentru ca daca faci asta a doua zi nu o sa mai stii nimic. Trebuie sa inveti logic si ideile elementare din lectie
3. Sincer, nu acord foarte mult timp invatatului acasa, eu in mare parte sunt atent si retin din clasa. Bafta in noul an scolar! Funda big grin

| zickuo explică (pentru RaDuk):

Toti mi-au raspuns... cums a zic... SINCER. Si a fost destul de greu sa vad cui ii dau funda, si am decis sa dau celui care mi-a raspuns primul. big grin

6 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

1. Orice elev trăiește această frică la un moment dat, fie el silitor sau nu. Eu îmi amintesc că știam fiecare detaliu al unei lecții, dar mereu îmi făceam griji că aș fi putut uita ceva când profesorul îmi punea întrebări.
2. Posibil este, trebuie doar să vrei. Dacă petreci 10 minute citind în grabă lecția, cu siguranță nu ai șanse să reții toată informația. Dar nu este imposibil. Eu am putut reține multe lucruri.
3. Înainte învățam mereu. În liceu, frunzăream, nu învățam mai deloc. Acum vreau să petrec mai mult timp învățând lucruri esențiale.

| LTAA a răspuns:

1. Da,
2. Mai greu,
3. Acasa, putin. Este foarte aiurea.
Daca nu ar mai fi atata materie, "inghesuita" in programa scolara, s-ar putea invata totul fara probleme direct la in timpul cursurilor, sa nu ni se mai dea teme pentru acasa.
Este ca si cum, ai munci "extra" acasa, pentru ca ai un volum foarte mare de munca, pe care nu il poti acoperi la birou.

| doreal a răspuns:

Bun nu sunt eu cea mai mare silitoare, dar imi permit sa iti raspund pentru ca am note destul de bune:

1. Toti au si cei silitori si cei nesilitori. Dap si eu patesc sa stau cu „morcovelul in fund„ cand nu invat, dar cand invat am asa emotii ca nu cumva sa gresesc ceva si sa se duca de rapa tot ce am invatat.

2. E posibil sa retii, daca nu inveti toci, toci cum facem majoritatea. Trebuie sa citesti de 2-3 ori lectia si sa iti faci niste intrebari sa vezi ce ai retinut. E mult mai bine ca tu sa ti le faci deoarece asa retii mult mai bine tot.

3. Cam cat este necesar, dar 30 de minute maxim imi ia laughing. Da, daca m-ai intreba sunt destul de silitoare. Veci nu m-am dus cu tema nefacuta, doar de cateva ori dar am avut motive serioase dar de multe ori m-am dus cu lectia neinvatata dar am avut noroc si nu m-a asculta. Preventiv sa nu te asculte :
1. Te rogi si iti faci cruci laughing (dap functioneaza uneori).
2. Degete incrucisate.
3. Zambeste si fii parca nepasator, de parca tu ai stii tot cand de fapt esti cu bota. (merge 70% happy )
Mie mi-au mers happy, poate ai si tu noroc cu una.

| AR1373 a răspuns:

1.Glumesti? Normal ca imi e frica. Tuturor ne e, dar na...ce sa si faci cand iti striga profu' numele? Te ridici si zici si tu ce ai retinut.Frica asta variaza de la persoana la persoana.Am un coleg de clasa, pfoai, incepe sa planga daca ia 9, si ii e o frica cand e ascultat de zici ca trebuie sa dezamorseze o boma laughing, dar si elevi care nu invata si stau bine cu gandul ca pot fi ascultati, iar daca se intampla spun si ei ceva pe acolo si accepta frumos nota pe care au primit-o.
2.E posibil sa retii atat, dar sa fi putin invatat cu cartea.Eu de exemplu nu-s asa silitoare de iau numa' 10 dar de' nu ma complic.Nu trebuie sa inveti 4-5 pagini de caiet sa iei 10, trebuie sa faci un rezumat, sa inveti ceea ce consideri ca e important si e important sa stii sa intuiesti din ce da sa te asculte profesorul.La mine in scoala am profesori care iti pun 5 intrebari din lectie si daca le stii iei 10 usor daca nu...ai dat-o in bara.Dar sunt si profi care te chinuie sa spui toata lectia ca pe poezie.Deci la scoala nu trebuie neaparat sa tocesti ci sa stii cum sa inveti.winking
3.Depinde,la matematica nu invat...ma uit de 2 ori peste lectie si aia e...la test ma uit prin tot caietul, la formule, teorie.Sa zicem ca in timpul saptamanii pierd 2 ore pe zi pentru teme si inca o ora pentru invatat, poate 2 daca e cu o zi inainte de test.

No acum depinde si de profesori... daca te stiu cuminte, si le place de tine, iar tu mai vorbesti din cand in cand prietenesc cu ei te ajuta si ei, dar daca sunt dati naibii pune mana si invata la materia pe care ti-o preda.Eu am o profa care jur ca are ceva cu mine.La ora ei mor de frica sa nu ma asculte, chiar daca invat tot caietul ca pe poezie cand o privesc parca simt cum asteapta momentul sa ma pierd si de multe ori o fac.

De invatat poti scapa usor, ti-am zis nu trebuie sa stai sa tocesti, trebuie sa stii cum sa inveti.Nu-i mare minune sa fi "silitor"
trebuie doar sa stii sa citesti profesorii si iti dai seama ce intrebari ti-ar pune.O sa fie greu la inceput, dar dupa ce prinzi teoria si le iei cu logica e usor.

Bafta happy

P.S. Fa-ti temele! laughing

| zickuo explică (pentru AR1373):

Habar nu am cui sa-i dau fundiţa laughing. Toti m-ati motivat mai mult sau mai putin... Ce sa zic, va multumesc mult de tot.
Si va urez succes la invatat CU CAP. ( in caz ca sunteti la liceu/,, facultă'' etc etc... )
Va multumesc, si promit ca pun in aplicare tot ce mi-ati spus.