| Kaaapaa25 a întrebat:

Am o problema, de la o vreme sunt foarte timid si nu imi place, oricine vorbeste cu mine rosesc, ma iau caldurile, transpir. Cand eram mai mic eram foarte indraznet, apoi am inceput sa stau foarte mult la calculator si doar in casa, nu prea ieseam nicaieri. Stiti cumva cum pot sa rezolv problema asta? Oare de ce nu am prea iesit din casa si am stat foarte mult la calculator?
Raspunsul cel mai detaliat primeste funda!

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Calculatorul, telefonul si alte dispozitive de gen, creaza dependenta.

Cat despre problema ta, continua sa vorbesti cu cat mai multe persoane si usor usor iti va trece si timiditatea.Este mai greu acum la inceput pentru ca te`ai dezobisnuit tu cu socializarea, insa iti vei reveni rapid daca continui sa faci asta. Daca nu, se va agrava situatia.

| asdfq a răspuns:

Copiii sunt din fire curiosi si indrazneti, nu e nici o surpriza ca pe parcursul pubertatii sa fi devenit opusul. Un stimul pentru aceasta il reprezinta faptul ca viata virtuala este mult mai usor de abordat. Nu intervine anxietatea si stresul interpersonal. Mediul virtual iti ofera si alte ''distractii': jocuri, anime-uri, manga etc.
Vrei sa iti revii/sa te schimbi? valea afara! Expune-te la realitate. SA NU IEI PREA IN SERIOS REALITATEA INSA
ai grija ce si cum interactionezi. bafta