| Lucykka a întrebat:

Am o problema destul de mare. Am avut o copilarie foarte urata din cauza tatalui meu si a computerului si din cauza asta sunt timid si nu am prieteni deloc. Incerc de doi ani sa scap de aceasta boala, ies la plimbari, dar am capatat prea putina incredere in mine. Sunt zile in care nu mai am chef de nimic, sunt plictisit si trist. Nu stiu ce sa fac. Vreau AJUTOR,...

Răspuns Câştigător
| MadalinaElly a răspuns:

Buna,ar trebui sa uiti de copilaria ta, si sa incepi sa-ti creezi alta viata ia-o de la inceput nu cumva sa te dai batut, si ar trebuie sa gasesti prieteni potriviti dar repede, iti urez mult noroc nu te da batut

6 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Discuta cu parintii. In general, daca vorbesti cu cineva despre problemele tale, o sa te simti mai bine si o sa poti gasi mai repede o rezolvare. Cat despre lipsa prietenilor... cauta pe la tine in clasa (cand o sa inceapa scoala) fete care sa te accepte asa cum esti, si incearca sa te imprietenesti. Cum faci asta? Simplu. Prieteniile se dezvolta cu multe conversatii, care incep de la subiecte simple, chiar si de la primul salut in acea zi.
Cat despre plictiseala si tristete, cauta-ti un joc pe calculator care sa-ti placa, sau uita-te la un film, sau asculta niste muzica, fa ceva care te-ar bine-dispune cat de cat.
Bafta!

| ostea a răspuns:

Incearca sa iesi la o plimbare, sa te imprietenesti cu persoane care crezi ca sunt ok pentru tine.Nu trebuie sa acuzam pe nimeni, oricat rau ne'a facut.Toate isi au un Scop Divin pe acre poate noi acum nu il simtim-nu il vedem.ACCEPTA ca ai trecut prin chestii urate si mergi inainte.Acceptarea deschide Usi si depinde doar de TINE spre care vrei sa pasesti.Nimeni nu este vinovat de viata ta, de ceea ce TU simti.Trebuie sa iti gasesti singur drumul, acela care duce spre Inimioara ta si atunci vei stii, ceea ce trebuie stiut.Invata sa ai incredere in Fiinta ta si ai sa vezi cum usor timiditatea mai dispare.Nimeni nu poate sa iti ia poverile de pe sufletul tau, nimeni nu poste sa iti dea sfaturi cu exactitate ca sa iti rezolvi problemele, in schimb TU, poti.Trebuie doar sa vrei.Alegi sa experimentezi tristete, plictiseala, agitatie, lacrima aia vei avea.Alegi sa experimentezi iubire,pace, bunatate, liniste, fericire, creativitate aia vei avea.Nu uita, TU alegi ce Energii sa atragi in viata ta.E timpul sa ALEGI.Numai bine.

| Oana65 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine si sa incerci sa -ti faci un hobby care sa-ti placa! Sau vorbeste cu parintii tai care o sa te duca la un psiholog

| Alexa37 a răspuns:

Hey happy. ca sa combati atat plictiseala cat si lipsa prietenilor incearca sa faci un sport, chiar daca nu esti prea bun la sporturi in general sigur o sa gasesti ceva la ce sa te descurci... poate inot sau calarit sau tir cu arcul sau orice. ideea este sa iesi si sa ai ocazia sa cunosti oameni cu care sa ai interese comune.

| DSmiley a răspuns:

Frate Stai Linistit. Iesi intr-o seara intr-un club! Si sa vezi cati prieteni Si ''prietene'' iti faci Asculta-ma pe Mine!

| Michael93 a răspuns:

Incearca sa lasi calculatorul deoparte o perioada si discuta cu parintii, incearca sa-ti faci cat mai multi prieteni. Cum iti faci prieteni? Spre exemplu daca iti place fotbalul sau baschetul sau tenisul de masa, te duci in parc si te uiti si tu dupa niste copii cat de cat de treaba si intrii in vorba cu ei si daca or sa te vada de treaba o sa intrii in grupul lor. Trebuie sa ai incredere in tine! Multa bafta!