| anonim_4396 a întrebat:

sad Am o problemă foarte mare. Sunt disperat și am nevoie de ajutor! E o poveste lungă și aș fi recunoscător dacă mă ajutați.
Duminica trecută am fost la olimpiada de mate. Din păcate, am dat cu bâta în baltă, deși eram olimpic la mate.Cred că din cauza telefonului am fost distras tot anul. crying Am ascuns rezultatul până azi pentru că mi-era extrem de frică. Părinții mei sunt foarte duri. Apropo, sunt clasa a 8-a. Azi mama s-a uitat pe net și a aflat rezultatul. crying Când a aflat s-a înfuriat și era cât pe ce să mă omoare. Acum sunt extrem de deprimat și mi-e foarte rău. Știu că am făcut problemele, dar niște corectori retardați mi-au distrus viața! crying Tata și mama m-au pedepsit timp de o lună. Nu mai am voie să ies afară, nu mai am voie să fiu liber, nu mai am voie să folosesc telefonul, chiar dacă avem unele teme pe WhatsApp, nu mai am voie să merg la bunici, mi-au luat telefonul, tableta și laptopul. sad Sunt zilnic închis în birou și sunt monotorizat video, nu mai am voie să mănânc dulciuri sau fast-food, nu mai am voie să merg la pregătiri, concursuri și olimpiade. De asemenea, mă încuie în casă, mama a spus că va adopta alt copil (doar mă intimidează), am voie să beau doar apă, 20 de exerciții în plus în fiecare zi la mate, lucrurile mele încuiate într-o cameră, bani doar alocația. Ceea ce mă întristează e că a spus că îmi resetează telefonul, pune camere video în birou, îmi vinde chinchillele, animăluțele mele de companie. Mama a spus că sunt un prost, o lichea, o gioaglă.De asemenea, a spus că nu-i mai pasă de mine, a zis că sunt retardat și la propriu și la figurat. A zis că pot să și mor. Totul din cauza olimpiadei de matematică! Acum sunt un copil sechestrat. Vă rog să mă ajutați! Nu știu ce să mă fac... Urgent please. crying

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri! Mulțumesc că ați citit! Vă doresc o zi frumoasă! Ofer fundă.

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Mai omule. e cam greu de tine.si eu sunt olimpica, stiu cu ce se mananca munca asta... deci acum este primul val. sunt furiosi, au asteptari mari de la tine. poate sunt si un pic prea mandrii
dar trebuie sa accepte ca poti avea si un mic esec, (din cate stiu a fost faza municipala) deci nu e o gaura in cer. mai ai 4 ani de liceu in care te mobilizezi, cap ai ambitie ai si vei face performanta garantat. totul e sa nu te fure peisajul.
ei au vazut ca ai ascuns rezultatul de asta au strans surubul.
lasa-i sa se calmeze (oricum in sinea lor le pare extrem de rau ca s-au certat si s-au burzuluit la tine- sa fi sigur de asta.
asteapta o sapt sa se calmeze pe urma o sa vezi ca relaxeaza lucrurile.
oricum ai evaluarea nationala. fa o figura frumoasa aici, spune-le ca te-ai pus (si pune-te) pe invatat. se vor razgandi macar partial. bafta multa!
p.s.
1.sa nu faci vreun lucru disperat gen. sarit de la balcon, baut nujce pastile. ca sa-i sperii chipurile si de fapt s-o mierlesti ca-i pacat doamne-fereste.
2. discuta cu ei ca nici la puscarie n-au camera video in celula, arata-le ce ai lucrat zilnic, dar spune sa-ti scoata monitorizarea ca nici sa te scarpini undeva nu poti...
daca vad ca te apuci de treaba se vor schimba in maxim 7 zile.
bafta si... mai spune ce ai mai rezolvat

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta am scris pe ascuns... sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești sigur ca e adevărat ce ai scris? Întreb doar pentru ca mi se pare extrem de exagerat și doar un părinte bolnav psihic ar face asa ceva.

| Ara997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu cred ca minte, am vazut sapt trecuta ca era f. agitat pe TPU dupa olimpiada. omul chiar pune suflet pentru matematica aia. parinti extrem de exigenti chiar absurzi mai sunt si culmea au copii buni in general.da nah.

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Ok, atunci sfatul meu e să-i înfrunte și să le zică tot. Odată ce le aruncă cuvintele în fața, vor deveni probabil nervoși, dar văzând cat de pornit e, îl vor lăsa să vorbească și atunci vor sta pe gânduri chiar dacă nu o sa arate asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri! happy

| Ara997 a răspuns:

A, si ia legatura si cu bunicii, poate-s mai temperatzi, vad viata altfel si parerea lor s-ar putea sa conteze pentru ai tai.

| Ara997 a răspuns:

Daca nu vor sa stea de vb cu tine sau iti vine greu, scrie-le o scrisoare, prezinta-le planul tau de atac, roaga-i sa nu te desparta de animalele tale, iar tu o sa faci tot posibilul sa nu-i dezamagesti
si detaseaza-te de telefon, mananca al naibii de mult timp
si inca o treaba : daca tot ai cap de mate, baga-te la o clasa serioasa de intensiv info, si mergi frate la olimpiada la info, oji este de 10 ori mai relax decat ojm. sunt platforme on line pe care sa te pregatesti singurel, ai si independenta ai si o directie in viata, IT se cauta.
bafta!

| Datboi a răspuns:

Asta e ceva normal la mine. Mananc bataie in fiecare zi doar pentru ca deoarece si dat fiind faptul ca au chef parintii mei. Daca i-au nota mica sunt mort. Stau 4 ore in genunchi pe coji de nuci si imi freaca tata cate o curea peste spate de am cicatrici.

| anonim_4396 explică (pentru Datboi):

Ce grea e viata unui copil... crying