| Gabiq13 a întrebat:

am o problema in legatura cu scoala, sunt in clasa a 9a si nu ma pot intelege cu 2 colegi de ai mei,isi bat joc de mine nu mai stiu ce sa fac,din cauza asta am intrat si intr.o depresie, plang cand ajung acasa, nu comunic cu ceilalti colegi....si nu vreau s le spun parintilor mei deoarece sunt plini e probleme...va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| AleexNC a răspuns:

Ai grija cu depresia, multi oameni ar putea sa te vada o persoana diferita pentru ca nu comunici cu altii. Stiu sentimentul. Nu-i lasa sa-si bata joc de tine, da-le replica, ai si tu demnitate, nu-i lasa sa te calce in picioare, iar daca vor sa-ti faca ceva, cere ajutor cuiva, nu sta asa, e pacat, ar trebui sa vorbesti mereu cu cativa prieteni, prietenii tai cei mai buni, sa le ceri sfaturi, si ei sigur te vor ajuta.
Nu prea poti trece peste asa ceva singur. de aceea ai nevoie de o persoana pe care te poti baza mereu, du-te la ea, chiar daca acea persoana e mama ta, un prieten, oricine, du-te la ea, spune-i tot ce se intampla, si dupa te vei simti mai bine... succes happy

3 răspunsuri:
| վፀiፀፀ a răspuns:

Asa se intampla peste tot. In clasa a9a fiecare incearca sa iasa in evidenta, fie prin lucruri bune fie prin lucruri rele si mereu se gaseste un coleg/colega mai tacut/a de care sa-si bata joc. Incearca sa nu le arati slabiciune si cand mai glumesc pe seama ta razi si tu cu ei pentru ca nu pot face batjocura pe seama cuiva care nu-i baga in seama. Indiferenta e cel mai bun raspuns pentru prosti laughing. Si incearca sa nu te mai consumi din cauza unor colegi pentru ca nu are rost. Daca ei nu au creier nu are rost sa te superi din cauza lor pentru ca nu lor le faci rau ci iti faci tie.

| Wehrmacht a răspuns:

Spune-i directorului si daca nu face nimic du-te la politie.

| Andreiutza1995 a răspuns:

Mai mereu se intampla asta mai ales in scoli.
Nu le mai permite colegilor tai sa isi bata joc, impune-te si tu in fata lor, vazand ca tu nu spui nimic ei ti-au prins slabiciunea si profita tot timpul, facandu-ti rau. Fii mai cu curaj! Numai pune la suflet rautatile lor, nu se merita.