| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am o problemă intimă

De curând m-am ras in zona intimă...asta fiind a doua oară.

Prima oară când am făcut-o a fost folosind o foarfecă si doar "scurtând" părul pubian. Vreau ss spun că părul mă înțepa de îmi venea să mor si am zis că nu o s-o mai fac niciodată.

Ei bine toți prieteni mei si ceilalți adolescenți cu care mă întâlnesc mărturisesc că se rad in zona intimă...iar eu trebuind să plec o săptămână la mare am zis să-l rad si eu pentru că am înțeles că așa este igienic si practicat de toată lumea.

De această dată după ce l-am scurtat cu foarfeca l-am ras cu big-ul.
În primele zile părul nu m-am înțepat si nu aveam nicio problemă...eram atât de fericit!
Dar, după cum mă așteptam, părul a început să crească, fără să își formeze încă vârfurile, fiind aspru ȘI INȚEPÂNDU-MĂ ÎNGROZITOR.

Vreau să vă întreb dacă așa se întâmplă mereu, sau dacă pot face ceva în legătură cu acest aspect... așa pățiți si voi?
Prietenii mei spun că nu se confruntă cu această problemă(majoritatea folosind aparatul)
Însă mă gândesc că trebuie sa fi greșit undeva pentru că multă lume se rade cu big-ul si nu sunt înțepați de firele de păr
Ce trebui să fac
Dau fundaaaaa

P.S.: Sunt 100℅ că nu este o iritație! pur și simplu mă înțeapă părul îngrozitor fiindcă a crescut si nu și-a format vârful. Este aspru.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu este igienic si nici normal sa te razi la pubis! Parul pubian are rolul lui!
faptul ca te-ai luat dupa ce fac toti prostii, te face sa suferi acum.
Atata vreme cat nu iti expui partile intime la filmarile pornografice, NU trebuie sa te trazi la pubis, tocmai pentru a evita o foliculita sau iritatie.
Parul il scurtezi cu foarfectul, numai daca vrei, in rest, poate sta acolo, pentru ca asa este nromal!
In plus, baietii nu se rada acolo, ca nu-si scot penisul la expozitie si nu au nici un motiv sa o faca, doar pentru ca i-a spus un prieten, sau asa fac toti prostii.
Foloseste-ti si tu capul, ca nu doare!
Spala-ti penisul cu apa calda sis apun, mentine zona intima foarte curata, schimba-ti lenjeria de corp zilnic sau dupa fiecare dus, dar nu-ti barbierii organele genitale, ca nu est nevoie!

Eu, ca femeie, as fi dezgustata sa vad un barbat in fundul gol, cu iritatie sau foliculita. Prefer barbatii cu par, sa arate masculin, nu precum cocotele (gay).

| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezeule, acum am vazut ca ai doar 15 ani!
Baitel, la varsta asta folosesti cuculetul pentru pipi si eventual o mas tur bare din cand in cand, ca atare, nu-i nevoie sa te razi pubian sau genital, ca nu te expui nicaieri!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Unde ai văzut tu că am 15 ani? laughing))))

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.tpu.ro/......m-inainte/

Uite scrie aici ca ai 15 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, aici, chiar tu ai declarat ca ai 15 ani, doar 1 luna in urma:

"în 15 Iulie | NeedHelp1 a întrebat:
Hey TPU!
Am si eu o problemă
Am 1.75 cm si doar 50 kg la 15 ani"

https://www.tpu.ro/......m-inainte/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu la mare te duci în fundul gol? Sau care a fost scopul? Rasul cu bug-ul în zona intima produce mereu iritații mai ales dacă nu folosești creme care sa calmeze

| NeedHelp1 a răspuns (pentru suntserios):

Tu ori n-ai citit tot ce am scris ori ai nevoie de ochelari...Am spus acolo că nu am o iritație

| Lajsvdufbvf a răspuns:

Ai scapat de acea problema? cred ca am aceeasi problema si dacă da, cum?